Nemrut'taki heykellere bakterili koruma

Nemrut'taki heykellere bakterili koruma.22026
  • Giriş : 30.07.2008 / 08:44:00

Nemrut Dağı'ndaki heykelleri korumak için ilginç bir yöntem kullanılıyor. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)'nin uzmanları, tarihi eserlerin tamirinde kullanılan malzemeye bakteri katıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu çalışma, iklim şartları sebebiyle üzerlerinde çatlaklar oluşan dev heykellerin ömrünü uzatmayı amaçlıyor. Projeyi, ODTÜ ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan 'Kommagene-Nemrut Koruma ve Geliştirme Programı' çerçevesinde 40 kişilik bir ekip yürütüyor. Uzmanlar, yağmur, kar ve rüzgar nedeniyle üzerlerinde çatlaklar oluşan taşlardaki tahribatı en aza indirmek için 2010 yılına kadar çalıacak.

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi ve Nemrut Dağı'ndaki projenin sorumlusu Prof. Dr. Emine Caner Saltık, heykel ve kabartmaların korunmasıyla ilgili daha önce de çalışma yaptıklarını anlattı. Dağın zirvesinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Saltık, heykellerde kireç ve kum taşı kullanıldığını belirtti. Bu taşların yapısına benzer doku oluşturarak heykeli tamir ettiklerini ifade eden Prof. Saltık, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kalsitleştirme çalışmasıyla kireç taşlarından ayrılan parçaları yapıştırıyoruz. Kum taşlarının ayrılmalarını önlemek için silikatlaştırma, koruyucu yüzey örtüleri oluşturmak için ise bio mineralleştirme yapıyoruz. Bu çalışmalarımızda bakteriler kullanıyoruz. Dolgu malzemelerinin içine koyduğumuz bakteriler ile sağlıklı bir kalsit tabakası oluşturmasını sağlamaya çalışıyoruz."

Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neriman Şahin Güçhan ise ODTÜ ile Kültür Bakanlığı arasında geliştirilen programın, başta Nemrut Dağı olmak üzere Adıyaman'daki kültür varlıklarının turizm amaçlı kullanımı ve korunmasına yönelik olduğunu söyledi. Çalışmanın birçok alt ölçekli projeden oluştuğuna dikkat çeken Güçhan, şunları anlattı: "2006'dan bu yana iki etabı tamamlamış durumdayız. Bunlardan biri Nemrut Dağı ile ilgili çevre düzenlemesi projesinin hazırlanmasıdır. Bu proje kapsamında bir yandan Nemrut ile ilgili korumaya yönelik araştırmalar sürerken alanın korunması, turistlerin ihtiyaçlarının giderilmesi ve özellikle turizm nedeniyle eserlere verilen zararların engellenmesi amaçlanıyor." dedi. Eserlerdeki hasarın ve bozulmanın tamamen engellenmesinin mümkün olmadığını da belirten Doç. Dr. Güçhan, tahribatı yavaşlatmaya çalıştıklarını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*