Nepal Parlamentosu tarihi karar aldı!

  • Giriş : 19.05.2006 / 00:00:00

Nepal'de yapılan Parlamento toplantısında ülkede kraliyet rejimine son verililerek, demokratik bir yönetim şekli benimsendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ulusal Marş değiştirilecek. Buna gerekçe olarak ulusal marşta sadece Kralı öven ifadelerin olması gösterildi. Nepal Kraliyet Ordusu'nun adı Nepal Ordusu olarak değiştirilecek. Şu ana kadar ordunun Başkomutanı olan Kral Gyanendra bu vazifesinden alınacak. Ordu ve diğer tüm güvenlik birimleri Kraliyet komutasından alınarak direkt Parlamentonun ermine verilecek. Kral Gyanendra'dan sonra gelecek kralın kim olacağı ve nasıl seçileceğini parlamentonun çıkaracağı yasalar belirleyecek. Yani krallık artık babadan oğula geçmeyecek. Kral sahibi olduğu otellerinin ve şirketlerinin vergilerini ödeyecek. Kraliyet sarayının tüm harcamaları ve diğer giderlerini Parlamento belirleyecek. Şu ana kadar Anayasa'da olan "kral hata yapmaz" hükmü değiştirilecek. Kral mahkemede yargılanabilecek.

Nepal'de ertelenen parlamento kararları sonrasında halk tekrar sokaklarda gösteriler yapmıştı. Bu tavır dünya kamu oyunca "Nepal halkı Kral'dan bir an önce kurtulmak istiyor" şeklinde yorumlanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious