Nepal'de kral sarayı terk etti

Nepal'de kral sarayı terk etti.15932
  • Giriş : 12.06.2008 / 17:16:00

Nepal'de, Kral Gyanendra'nın cumhuriyetin ilan edilmesiyle dün başkent Katmandu'daki kraliyet sarayından ayrılmasına rağmen, 94 yaşındaki eski metres sarayda yaşamaya devam edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Az sayıdaki kişi dışında bugüne kadar hiç kimsenin Katmandu'daki kraliyet sarayında bir eski metresin yaşadığından haberi yokken, dün tüm Nepal, 94 yaşındaki Sarala Gorkhali'nin varlığından haberdar oldu.

İçişleri Bakanlığına vekalet eden Krişna Prasad Sitaula, yaptığı açıklamada, 1911'den 1955'teki ölümüne kadar taç giyen Kral Tribhuwan'ın genç metreslerinden biri olan Gorkhali'nin gidecek yeri ya da yanında kalabilecek yakınları olmadığı için sarayda yaşayabileceğini duyurdu.

Tribhuwan'ın metresleri olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek olmasına rağmen, Nepalliler, bunlardan birinin hala hayatta olduğuna ve yarım yüzyıldan bu yana sarayda yaşadığına şaşırdı.

Nepal'in son kralı Gyanendra, ailesinin bir dönem ikametgahını dün terk ederken, bundan sonra Gorkhali, kraliyet maiyetinin nihai üyesi ve 239 yıllık hanedanlığın nihai hatırlatıcısı olarak sarayda kalacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious