Nepal'de seçim sonuçlandı

Nepal'de seçim sonuçlandı.20400
  • Giriş : 13.04.2008 / 21:01:00

Nepal'de, Maocularla barış anlaşması yapılmasından sonra düzenlenen ve monarşiyi sona erdirecek tarihi kurucu meclis seçimlerinde belli olan ilk 115 sandalyenin 61'ini Maocular kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Seçim Komisyonu, perşembe günü yapılan seçimlerde 2006 yılında 10 yıllık isyan hareketine son veren Maocuların belli olan 115 sandalyeden 61'ini kazandığını, sayım yapılan çoğu bölgede de önde gittiğini duyurdu.

Komisyon, merkezdeki Nepal Kongresi'nin şimdiye kadar sadece 20 milletvekilliği kazandığını belirtirken, koalisyon hükümetinde görev alan Birleşik Marksist ve Leninist Komünist Partisi'nin ise 18 milletvekili kazandığı belirtiliyor. Parti lideri Madhav Kumar Nepal, yenilginin ardından bugün yaptığı açıklamada, partisinin hükümette kalmasının ahlaken doğru olmadığını, kendisinin de parti genel sekreterliğinden istifa edeceğini söyledi.

Nepal'in yeni anayasasının hazırlanmasından da sorumu olacak 601 üyeli kurucu meclis için yapılan seçimlerin kesin sonuçlarının açıklanmasının karmaşık seçim sistemi nedeniyle birkaç haftayı bulabileceği kaydediliyor.
Bu arada seçimlere katılan bazı diğer küçük partilerin de kazançlı çıktığı bildirildi. seçim Komisyonu, Nepal'in güneyinde kapsamlı özerklik isteyen Madeshi Halkının Hakları Forumu'nun şimdiye kadar 9 sandalye, Tarai Madeshi Demokrat Parti'nin de 3 milletvekilliği kazandığını duyurdu.

Nepal İşçi Köylü Partisi 2 sandalyesini muhafaza ederken, Nepal Halk Cephesi ile Nepal Sadbhavana Partisi ise birer milletvekili çıkardı.

ABD tarafından hala terörist örgüt olarak kabul edilen Maocular, 601 üyeli kurucu mecliste açık çoğunluğu sağlayacaklarını söylüyorlar.

Nepal'deki seçimlerde meclisin 240 üyesini doğrudan seçiliyor. 335 sandalye ise nispi temsil sistemiyle kadınlar, etnik gruplar ve kastlar için, kalan 26 milletvekilliği seçimleri kazanamayan önemli politikacılar ve şahsiyetler için ayrılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious