Nerden çıktı bu seçim?

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, erken seçim isteyen çevrelere seslenerek "Bayram değil, seyran değil nerden çıktı bu seçim. Anayasa 5 yıl diyor. Bu halk bizi 5 yıllığına seçti. Seçimler zamanında yapılacak." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, Karaman'da toplu açılış ve TOKİ anahtar teslim törenine katıldı. Erdoğan, Cumhuriyet tarihinde ilk defa AK Parti hükümetinin 5 yılını doldurduğunu belirterek, ekonomide, büyümede, enflasyonda ve bir çok sosyal alanda en önemli adımları atarak cumhuriyet tarihinde ilkleri başardıklarını söyledi. Yabancı yatırımcıların 4 yıl öncesine kadar Türkiye'de yatırım yapmaktan korktuklarının altını çizen Erdoğan, "Bizden önceki hükümetler 1,5 yılda, 2 yılda, 3 yılda seçime gidiyordu. Ülkede uzun soluklu düşünme imkanı yoktu. Şimdi artık uzun soluklu düşünebilecekleri bir ortam oluştu. Birinci 5 yılı doldurduk. İkinci 5 yıl içinde endişe etmeyin, o da var sırada. " diye konuştu.

Kendilerinden önceki hükümetlerin liderlerinin fil dişi kulelerde oturduğunu ifade eden Erdoğan, kendi hükümetleri döneminde bir çok başarıya imza atarak sessiz devrim gerçekleştirdiklerini söyledi. Hükümetin somut çalışmalarının ortaya çıkmaya başladığını kaydeden Erdoğan, ilk kez kendi dönemlerinde enflasyonun tek haneli rakamlara düştüğünü belirtti. Türkiye'nin dünyanın en büyük ilk 20 ekonomisi içine girdiğini ifade eden Erdoğan, kendilerinden önce Türkiye'de milli gelirin 180 milyar dolar olduğunu söyledi. Erdoğan, 4 yıllık hükümetleri döneminde 390 milyar dolara çıkardıklarını açıkladı.

Parlamentoda bütçe förüşmeleri sırasında kendilerine sert eleştiride bulunan muhalefet partilerine seslenen Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin IMF'nin 29 kurucu ortağından biri olduğunu belirterek, IMF'ye yapılan borçlanma döneminin kendilerinden önceki hükümetler döneminde başladığının altını çizdi. IMF ile ilgili tartışmalarda kendilerinin suçlanmasını doğru olmadığını söyleyen Erdoğan, "Halep oradaysa arşın burada. Bize peşkeş çektiler diyenler kendi geçmişlerine baksınlar. Milletimiz olan biten herşeyi görüyor." dedi.

Erdoğan, Ankara'da AK Parti hükümetine karşı bir kutsal ittifak kurulduğunu savunarak, kendilerinin bundan etkilenmediğini ifade etti. AK Parti hükümetinin hızla yükselişe geçtiğini belirten Erdoğan, "Yolumuz zafer tırmanışıdır." diye konuştu. Ülkenin umutsuzluğa demir atmış bir ekonomiden bugünlere geldiğini söyleyen Erdoğan, ekonomide 4 yılda gelinen noktanın çok ciddi bir gelişme olduğunu belirtti.

Erdoğan, dışarıya da bir mesaj vererek, "Biz kabile değiliz. Devletler kurmuşuz. Bize karşı oyun oynayanlar yeri geldiğinde cevabını alırlar." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious