Nerdeyse nefesten de vergi alacaklar!

  • Giriş : 21.09.2006 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Türkiye'de yapısal dönüşüm reformlarına ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Reel sektöre yeni bir revizyon gerektiğini ifade eden Ağar, vergi sistemini eleştirdi. Ağar, "Vergi oranlarının düşürülerek kayıt dışılığın azaltıldığı bir sistem geliştirilmeli. Vergi mükelleflerine yolunacak kaz gibi bakılmamalı. Vergi mevzuatı azaltılmalı. Vergideki artış oranları ortada. Artık her şeyden vergi alınmaya başlanmıştır. Nefes alsak vergi verir hal geldik" dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) aylık olağan toplantısına katılan DYP Lideri Ağar, ekonomik konularda değerlendirmelerde bulundu. Ağar, Türkiye'de bir an önce yapısal dönüşüm raporları hazırlanarak hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Ağar, "Türkiye'nin geleceğinin temelinde yatan en önemli güç, demokrasi, hukuk ve özgürlüktür. Bunları da gerçekleştirecek en önemli güç ekonomidir" diye konuştu.

Yan sanayi ve KOBİ'lerin rekabet güçlerini yitirerek pazarlarını kaybetme noktasına geldiğini ileri süren Ağar, şöyle konuştu: "Şu anki ekonomi politikasında TL'ye sürekli değer kazandırılmaktadır. Sanayi sektörü rekabet edilebilir olmaktan çıkmıştır. Kur politikaları ve değerli TL ile ihracat dar boğaza girmiş, ithalata dayalı bir ekonomi baş göstermiştir. Türkiye kişi başına düşen değerde 63. sıraya gerilemiştir. Rekabet edilemeyen bir ülke haline gelmeye başlamıştır."

Türkiye'de yapısal reformlar adı altında sosyal güvenlik reformunun yapılması gerektiğini vurgulayan DYP Lideri, enerji konusuna da değindi. Enerjide hiçbir ucuzlamanın olmadığını ileri süren Ağar, bu yolla Türkiye'nin geleceğinin ipotek altına alındığını iddia etti.

ATSO Başkanı Kemal Özgen de yaptığı konuşmada, siyasi partilerin birlik ve beraberlik içerisinde olması gerektiğini söyledi. TOBB'un son genel kurulundaki fotoğrafın bu arzuyu yansıttığına işaret eden Özgen, şunları söyledi:

"Tabii ki, demokrasilerde farklı düşünceler olacaktır. Fakat milli davalarda partilerimizin ortak bir noktada buluşmaları gerekmektedir.Bu milletin birliği için gereklidir." Türkiye'nin siyasette acilen uzlaşmaya ihtiyacının olduğunun altını çizen Özgen, iş adamlarının siyasetten en büyük beklentisinin istikrar olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious