Nerede ve nasıl oy kullanacaksınız?

Nerede ve nasıl oy kullanacaksınız?.10759
  • Giriş : 29.03.2009 / 10:42:00

48 milyon seçmenin sandık başına gideceği bu seçimde, ilk kez "TC kimlik no" bulundurma şartı getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yerel seçimler için 48 milyon 6 bin 665 seçmen, bugün 174 bin 902 sandıkta oy kullanacak. Belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri ve muhtarların belirleneceği seçimlerin en önemli özelliği; ilk kez, T.C. kimlik numarası şartı bulunması. İşte bir seçmenin bugün için bilmesi ve yapması gerekenler:

- Seçmen hangi sandıkta ve adreste oy kullanacağını seçmen bilgi kartından kontrol edecek. Bu kart kendisine ulaşmamış veya kaybolmuşsa YSK'nın internet sitesinden bu bilgiye ulaşabilecek.

- Seçmen, sandık bölgesindeki asılı listeden sandığının hangi sınıf veya odada bulunduğunu öğrenecek.

İLK OY GENEL MECLİS ÜYELİĞİ

- İlk oy il genel meclisi üyeliği için atılacak. Bunun için seçmene turuncu renkli pusula ve turuncu renkli zarf verilecek.

- Seçmen il genel meclisi üyeliği oyunu kullandıktan sonra bu kez sandığa belediye seçimi gidecek. Kendisine mavi renkli zarf ile mavi ve sarı oy pusulası verilecek. Mavi renkli pusulada belediye başkanlığı, sarı renklide belediye meclis üyeliği tercihi yapılacak. Her iki pusula aynı zarfa konulacak.

- Seçmen, 16 büyükşehirden birinde oturuyorsa aynı aşamada kendisine ayrıca beyaz renkli büyükşehir belediye başkanlığı oy pusulası da verilecek. Bu seçmen beyaz pusulada büyükşehir ve mavi pusulada ilçe belediye başkanlığı tercihinde bulunacak. Sarı renkte yine belediye meclis üyeliği için oy kullanacak. Bu kez de üç pusula aynı zarfa yerleştirilecek.

- Seçmen üçüncü kez muhtarlık için kapalı alana gidecek. Bu kez kendisine sadece mor renkli zarf verilecek.

Oy verirken bunlara dikkat!

- Oy pusulasında her partinin ambleminin altında boş bir daire bulunacak. Mührün buraya basılması gerekecek. Eğer mühür, iki partiyi işaret edecek şekilde sağa sola taşarsa bu durumda oy geçersiz olacak.

- Pusula katlandğında mührün mürekkebi belirgin şekilde diğer partinin hanesine yansırsa bu durumda da geçersiz oy sayılabilecek.

- Oyun kim tarafından kullanıldığını gösterecek şekilde pusulanın üzerinde bir işaret veya zarfta ek bir kâğıt varsa o oy geçersiz olacak.

NEREDE VE NASIL OY KULLANACAKSINIZ?

Yüksek seçim Kurulu (YSK), 29 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimlerde, seçmenlerin nasıl oy kullanacağını anlatan bilgilendirici film hazırladı. YSK'nın, seçimlerin kuralına uygun yapılması, seçmenin oyunun geçersiz sayılmaması ve oyların demokratik ortamda kullanılabilmesi için ''oyların nasıl kullanılacağına dair'' hazırladığı film, TRT ve isteyen özel televizyon kanallarında yayımlanacak. Tiyatrocu Levent Ülgen'in canlandırdığı bir karakter filmde, ilk defa oy kullanacak bir gence nasıl oy kullanacağını anlatıyor.

Seçmen kartına göre nerede oy kullanacağına önceden bakılması, sabah erken saatlerde oy kullanmaya gidilmesi, mutlaka üzerinde T.C. Kimlik Numarası bulunan bir kimlikle oy vermeye gidilmesi, aksi halde oy kullandırılmayacağı gibi bilgilere yer veriliyor. Filmde, belediye başkanlığı, il genel meclisi ve muhtarlık seçimlerinde oyların nasıl kullanacağı, oy kullandıktan sonra mürekkebin başka yerlere dağılmaması için neler yapılacağı, oy kullanırken, yaşlı, engelli ve hamilelere öncelik verilmesi gibi uyarılar da yapılıyor.

Kabinde oy pusulasının görüntülenmesi engellenecek

Yüksek seçim Kurulu (YSK), oy verme sırasında oy pusulalarının cep telefonu veya fotoğraf makinesi gibi cihazlarla görüntülenmesinin engellenmesini istedi. Sandık kurulu başkanınca kişiye müdahale edileceğini bildirdi.

Kurul, uyarıya riayet edilmemesi halinde söz konusu kişinin sandık alanından çıkarılarak, tutanakla tespitin ardından Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasını talep etti. YSK'dan yapılan duyuruda, şöyle denildi: "298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 92. maddesinde bir seçmenin oy verme yerinden dışarı çıkmadıkça hiç kimsenin oraya giremeyeceği, ancak oy pusulasını veya sayfa hazırlamak için gerekli süreden fazla kapalı oy verme yerinde kalan seçmenin başkan tarafından uyarılacağı, çıkmamakta devam etmesi halinde oradan çıkarılacağı hükme bağlanmıştır.

Bu nedenle oy verme sırasında oy pusulalarının cep telefonu veya fotoğraf makinesi gibi cihazlarla görüntülemeye teşebbüs edilmesi durumunda sandık kurulu başkanınca müdahale edilerek uyarılması ve uyarıya riayet edilmemesi halinde sandık alanından çıkarılması ve durumun tutanakla tespit edilerek, Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulması gerekmektedir.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*