Neşet Arslan 'allıgelin' uğruna dağda kayboldu

Neşet Arslan 'allıgelin' uğruna dağda kayboldu.7285
  • Giriş : 27.05.2008 / 19:26:00
  • Güncelleme : 27.05.2008 / 19:25:55

Çılgın Profesörün, ''Allıgelin'' çiçeğinin yayılış alanlarını tespit etmek için bölgeye geldiği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Korumu Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Neşet Arslan'ın, daha çok Erzurum yöresinde haziran ayında görülen ''Allıgelin'' çiçeğinin yayılış alanlarını tespit etmek için bölgeye geldiği belirtildi.

Gümüşhane'de ormanlık alanda aniden sis bastırması nedeniyle yolunu kaybeden ve yaklaşık 7 saat sonra bulunan Ankara Üniversitesi (AÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Korumu Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Neşet Arslan, daha çok Erzurum yöresinde haziran ayında görülen ''Allıgelin'' çiçeğinin yayılış alanlarını tespit etmek için bölgeye geldiği belirtildi.

Beraberinde eşi Fatma Arslan ve dört uzmanla birlikte Gümüşhane'ye gelerek, bitki araştırması için dün Subaşı Köyü Köse Dağı mevkisindeki orman araziye çıkan Arslan, bir süre sonra aniden sis bastırması sonucu yolunu kaybetmişti.

Ekip, park ettikleri minibüsün yanına dönerken, sivil savunma ve jandarma ekiplerince dün akşam başlatılan çalışmalar sonucu, saat 02.00 sıralarında ulaşılan Arslan, dağdan indirilerek, Kırıkla Karakolu'na getirilmişti.

Yaklaşık 7 saat sonra bulunan ve yürümekten dolayı yorgun düştüğü belirtilen Arslan, istirahatinin ardından, bu sabah beraberindeki ekiple kentten ayrıldı.

Arslan, ayrılışı sırasında gazetecilere herhangi bir açıklama yapmadı.

Neşet Arslan'ın, jandarmada alınan ifadesinde, ekibi ile birlikte, daha çok Erzurum yöresinde görülen ''Allıgelin'' adlı çiçeğe yönelik bir araştırma için bölgeye geldiklerini söylediği belirtildi.

Arslan'ın, nadir olarak bulunan bu çiçeğin, haziran ayında Erzurum yöresinde görülmeye başladığını, yayılış alanını tespit etmek için bu bölgeye yakın alanda araştırma yaptıklarını anlattığı kaydedildi.

Bu arada jandarma yetkilileri, bastıran sis nedeniyle ormanlık alanda yolunu kaybeden Aslan'ın, ekipten yaklaşık 3 kilometre uzaklaştığını belirttiler.

Yetkililer, aramalar sırasında Arslan'a megafonla seslenerek cep telefonunun ışığını yakmasını istediklerini, bu şekilde yerine belirleyerek onu bulduklarını anlattılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious