Nesli tükenen 'dev kertenkele' yi köylü koruyor

Nesli tükenen 'dev kertenkele' yi köylü koruyor.25094
  • Giriş : 20.06.2008 / 00:53:00
  • Güncelleme : 20.06.2008 / 00:04:45

Doğa Derneği'nin Şanlıurfa'da yürüttüğü koruma çalışmaları kapsamında bir kertenkeleye göre çok iri olmasından dolayı 'dev kertenkele' de denilen çöl varanının Türkiye'deki son bireylerinden biri görüntülendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çöl ve yarı çöl alanlarında yayılış gösteren, boyu yaklaşık bir metreyi bulan ve nesli tükenmek üzere olan Çöl Varanı'nın köylüler tarafından korumaya alındığı belirtildi.

Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, çöl varanını korumak için Doğa Derneği'nin Sıfır Yok Oluş Projesi kapsamında okullarda çöl varanını tanıtan ve doğadaki önemini anlatan oyunlar oynandığını, köylülerle sohbet edildiğini bildirdi.

Bölgede yaşayan Ahmet Demir'in, Doğa Derneği gönüllüsü olarak son iki yıldır bu dev kertenkele için arazi çalışmaları yaptığını aktaran Eken, görüldüğü yerlerin kayıt altına alındığını, türün tam olarak görüntülenmesini de yine bölgedeki köylülerin çalışmalarının sağladığını bildirdi.

Çöl Varanı'nın, kendisi ile aynı alanı paylaşan köylüler tarafından bilindiğini, ancak görünüşü nedeniyle korkulan ve görüldüğü yerde öldürülen bir canlı türü olduğunu hatırlatan Eken, Doğa Derneği'nin köylerde yaptığı çalışmalar sonucunda bölge halkının bu nadir canlıyı korumaya başladığını açıkladı.

Doğa Derneği'nin, Urfa'nın Bozkırları Projesi kapsamında yapılan arazi çalışmalarında tespit edilen çöl varanının boyunun ortalama bir metre olduğu bilgisini veren Eken, bu canlının büyüklüğünün bir metre 30 santime kadar yükselebildiğini söyledi. Çöl varanı, Urfa'daki kurak alanlarda yaşıyor ve tarım alanlarının genişlemesi nedeniyle nesli tehlike altında olan türler arasında yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious