Neşter davasında karar açıklandı

  • Giriş : 12.01.2007 / 00:00:00

Sosyal güvenlik kuruluşlarına tıbbi cihaz alımına ilişkin ''Neşter-1 Operasyonu'' davasında, 22 sanık beraat ederken, 41 sanık hakkında para ve hapis cezaları verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sosyal güvenlik kuruluşlarına tıbbi cihaz alımına ilişkin ''Neşter-1 Operasyonu'' davasında, 22 sanık beraat ederken, 41 sanık hakkında, ''suç örgütü kurmak, suç örgütüne üye olmak, bu örgüte yardım etmek, piyasada mal darlığına sebep olmak ve görevi kötüye kullanmak'' suçlarından çeşitli hapis ve adli para cezaları verildi.

Mahkeme, yolsuzluklarda ihmali görülen dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile üst düzey SSK bürokratları hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasını da kararlaştırdı. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın karar duruşmasına, sanıklar, avukatları ve davaya müdahil olarak katılan SSK Genel Müdürlüğü, Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü, Bağ-Kur Genel Müdürlüğü ve Hazine Müsteşarlığının avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Mehmet Orhan Karadeniz tarafından açıklanan kararda, 22 sanık üzerlerine atılı suçlardan beraat ederken, 41 sanık da ''suç örgütü kurmak, suç örgütüne üye olmak, bu örgüte yardım etmek, piyasada mal darlığına sebep olmak ve görevi kötüye kullanmak'' suçlarından çeşitli hapis ve adli para cezalarına çarptırıldı. Karadeniz, verilen cezaların, sanıkların sosyal ve ekonomik durumları, mahkemedeki iyi hal ve davranışları dikkate alınarak ertelendiğini, sanıkların 5 yıl içinde aynı suçu tekrar işlememeleri halinde cezalarının ortadan kalkacağını kaydetti.

Mahkeme Başkanı Karadeniz ayrıca, dava konusu yolsuzluklarda ihmali görülen dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile üst düzey SSK bürokratları hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına da karar verildiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious