Netanyahu İsrail'in hesabını açıkladı

  • Giriş : 00.00.0000 / 00:00:00
  • Güncelleme : 14.01.2009 / 00:07:27

İsrail'in eski başkanı Binyamin Netanyahu, ''teröre'' karşı zafer kazanmak için İsrail'in Gazze'deki Hamas yetkililerini iktidardan devirmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail'de gelecek ay yapılacak seçimlerde zafer bekleyen sağcı Likud Partisi'nin lideri Binyamin Netanyahu, Kudüs'te gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Eninde sonunda bizi yoketmeye yemin eden terör örgütü Hamas rejimini devirmekten başka seçenek olmayacak'' dedi.

10 Şubat'taki seçimde rakibi olan siyasetçiler tarafından yapılmasına karşın ülkesinin Gazze saldırılarını desteklediğini belirten Netanyahu, Hamas'ı devirmenin şimdiki saldırıların parçası olmak zorunda olmadığını, ancak eninde sonunda olması gerektiğini vurguladı.

Hamas ile birlikte Lübnan'daki Hizbullah örgütünün İsrail'in güney ve kuzey taraflarına yerleşen İran ''vekilleri'' olduğunu belirten Netanyahu, ''Nihayette İsrail, kentlerinin hemen yanında İran üssüne hoşgörüyle bakamaz. Eğer İran'ın vekilleri nükleer şemsiye altına girerse başka bir aleme geçmiş oluruz. Bu, gerçekten düşünmek bile istemediğimiz birşey'' diye konuştu.

-AMOS GİLAD, MISIR'A GİDİYOR-

Öte yandan İsrail Savunma Bakanlığı yetkilileri, bakanlığın üst düzey yetkilisi Amos Gilad'ın, Hamas ile ateşkes çabaları çerçevesinde ''nihai'' görüşmeler için 15 Ocak Perşembe günü Mısır'a gideceğini açıkladılar.

Bakanlık yetkilileri, Mısır'daki gelişmelere göre İsrail'in, ateşkes ya da yeni ve daha sert saldırılar yapıp yapmamaya karar vereceğini kaydettiler.

İsral'in Gilad'ı Mısır'a gönderme girişimi, ilerlemenin bir işareti olarak değerlendirildi. Gilad, zamanın uygun olmadığı gerekçesiyle günlerdir gezisini erteliyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*