Netanyahu'nun ilk gezisi Mısır'a

  • Giriş : 30.04.2009 / 23:43:00

İsrail'de iktidara gelen Binyamin Netanyahu'nın, mayıs ayının ilk yarısında cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmek üzere Mısır'a gideceği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Açıklamada, 18 Mayıs'ta ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmek üzere Washington'a gidecek olan Netanyahu'nun, Mübarek'in Mısır'a davetini kabul ettiği kaydedildi.

Açıklamada, Mübarek-Netanyahu görüşmesinin kesin tarihi ve yerinin henüz belli olmadığı da ifade edildi.

Netanyahu hükümetinin açıklamasıyla ilgili olarak Mısır tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Mısır, 1979 yılında barış anlaşması imzalayarak İsrail'i tanıyan ilk Arap ülkesi olmuştu.

İsrail'de, aşırı sağ görüşlü Avigdor Lieberman'ın Netanyahu hükümetinde dışişleri bakanı olması, Mısır-İsrail ilişkilerini germişti.

Lieberman, geçen yıl İsrail Parlamentosu'nda İsrailli liderler sık sık Mısır'a giderken, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in İsrail'e hiç gelmemesini sert sözlerle eleştirmiş ve ''Cehenneme kadar yolu var'' ifadesini kullanmıştı.

Lieberman'ın bu sözlerinin hemen ardından İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve başbakan Ehud Olmert, Mübarek'ten özür dileyen açıklamalar yayımlamışlar, Lieberman, bu özürler nedeniyle Peres ve Olmert'i de yanlış yapmakla suçlayarak, ''Dayak yemiş bir kadın gibi, yağ çekmeye gerek yok'' demişti.

Lieberman ayrıca, İsrail ile arasındaki barış anlaşmasına karşın, Mısır'ın savaş için zaman kolladığını da öne sürmüştü.

Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek, İsrail'e 1 kez, bir suikaste kurban giden başbakanı İzak Rabin'in cenaze töreninde gelmişti.

İsrail'de, aşırı sağ görüşleriyle bilinen Lieberman, bakan olduktan sonra yaptığı konuşmada, Mısır'a sıcak mesajlar vererek, bu ülkenin Ortadoğu'nin istikrarında önemli bir unsur olduğunu belirtmiş ve Mısır'ı ziyaret edeceğini de kaydetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*