Netenyahu, Peres'ten ek süre isteyecek

  • Giriş : 20.03.2009 / 11:59:00

İsrail'de görev kendisine verilmesine rağmen hükümeti kurmaya başaramayan Likud Partisi Başkanı Benjamin Netanyahu, Cumhurbaşkanı Şimon Peres'ten ek süre isteyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şubat ayındaki seçimlerinde ikinci olmasına rağmen hükümeti kurmakla görevlendirilen Netanyahu'nun süresi dün sona ermişti.

Ancak İsrail yasalarına göre Netanyahu'nun, gerekmesi halinde iki haftalık ek süre isteme hakkı bulunuyor. Bugün Cumhurbaşkanı Peres ile bir araya gelecek olan Netanyahu'nun, verilecek yeni süre ile 3 Nisan'a kadar hükümeti kurmaya çalışacak.

İsrail'de Likud ve Kadima partileri arasında devam eden koalisyon görüşmelerinin, "eşit bakanlık paylaşımı" konusunda tıkanmıştı. İki partinin hükümeti eşit bir şekilde nasıl paylaşacakları konusunda anlaşamadıkları belirtilmişti.

Netanyahu'nun, koalisyona İşçi Partisi'ni de almak istediği biliniyor. Likud lideri, dün yaptığı açıklamada bunun "ülke için doğru ve hayati" olduğunu söylemişti.

Eğer kendisine merkez veya sol partilerden katılan olmazsa, Netanyahu hükümeti sağ partilerle kurmak zorunda kalacak. Bu partiler arasında seçimlerde üçüncü olarak sürpriz bir çıkış yapan İsrail Evimiz Partisi de bulunuyor. Ancak sert çıkışlarıyla bilinen İsrail Evimiz Partisi'nin lideri Avigdor Lieberman'ın dışişleri bakanı olmayı istemesi, koalisyonun kurulmasını olumsuz etkilemişti.

Şubat ayındaki genel seçimlerde Tzipi Livni'nin Kadima Partisi birinci olmuş; ancak İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres hükümeti kurma görevini partisi ikinci olan Likud lideri Benjamin Netanyahu'ya vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*