Nevin Gökçek göz yaşınlarına boğuldu

  • Giriş : 14.06.2006 / 00:00:00

4. Uluslararası Türkçe Olimpiyadı için dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere Hacıbaba Restorant'ta öğle yemeği veren Nevin Gökçek, yemekten önce öğrencilerin okuduğu şiir ve söylediği şarkılarda göz yaşlarını tutamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yemekten önce öğrenciler tarafından verilen mini konseri izleyen Nevin Gökçek, Kenya'lı öğrenci Winnie Egao'nun söylediği 'Ayrılık' isimli şarkıda gözyaşlarına boğuldu.

Kenyalı Winnie'nin ardından yerel kıyafetleriyle bağırarak bir süre izleyicilerin arasında gezindikten sonra sahne alan Güney Afrikalı Khangelani'nin, "Korkmayın, ben yamyam değil" demesiyle kahkahalarını tutamayan izleyiciler, Khangelani'nin okuduğu 'Ey insanlık' şiiri ile yeniden gözyaşlarını tutamadı. Türkçe öğretmeninin Afrika ve tüm dünya için yazdığı şiirde, Khangelani'nin "Unuttun mu aç susuz insanların olduğunu, kavganın temelinde menfaatlerin olduğunu, asıl gayenin ne olduğunu" şeklinde sözleri olan şiiri yoğun alkış aldı.

Öğrencilerin gösterilerinin ardından sahneye çıkarak bir konuşma yapan Nevin Gökçek, çocukların gösterileri karşısında çok duygulandığını belirterek "Bize bu duyguları yaşatan, Türkçe'yi bu öğrencilere öğreten herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Buradaki şarkılar bizi çok duygulandırdı. Siz gençlere çok görev düşüyor. Dünya barışını sizler sağlayacaksınız. Umarım mutlu bir şekilde ülkelerinize dönersiniz" dedi.

Nevin Gökçek'ın ardından söz alan Uluslararası Dil Öğretimi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Keskin ise "Çocuklarımız Türkçe'yi severek öğreniyorlar. Aynı zamanda dünyada barışın hoşgörünün tesis edilmesinde çok önemli rol oynuyorlar. Çünkü burada edindikleri arkadaşlıklar dostluklar bir ömürboyu devam edecek. Değişik zeminlerde tekrar karşılaştıklarında anlaşma dilleri İngilizce değil, Türkçe olacak" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından öğrenciler Ankara Sanat Evi ekibi ve Ankara Orta Oyun ekibinin gösterileriyle eğlenceli vakit geçirdikten sonra hep birlikte yemek yedi.

Programın ardından Nevin Gökçek, öğrencilere birer sırt çantası, t-shirt ve Ankara'yı tanıtan bir cd hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious