Nevruz kutlamaları, Nevruz eylemlerine dönüştü

Nevruz kutlamaları, Nevruz eylemlerine dönüştü.12532
  • Giriş : 20.03.2008 / 23:56:00

Şınrak'ın Cizre ilçesinde Nevruz kutlamasında bulunan göstericiler yol kapatınca polis müdahale etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şınrak'ın Cizre ilçesinde Nevruz kutlamasında bulunan göstericiler yol kapatınca polis müdahale etti. Mersin'deki izinsiz gösteride de olaylar çıktı.

Şırnak

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Nevruz kutlamaları erken başladı. İlçe merkezi ve 10 yakın mahallede DTP ilçe teşkilatı tarafından organize edilen havai fişekli kutlama yapıldı.

Kutlama yaklaşık yarım saat sürdü. Gösteriler sırasında silah sesleri de duyuldu. Havai fişek gösterisinin ardından ilçenin değişik bölgelerinde toplanan küçük gruplar lastik yakarak ateş çevresinde halay çekti.

Göstericiler sık sık terör örgütü lehine slogan attı. Gösteriler sırasında bir grup da ateş yakarak E-24 karayolu yaklaşık 1 saat trafiğe kapattı.

Uyarıya rağmen dağılmayarak taş atan gruplara polis biber gazı sıkarak müdahalede bulundu.

Arbedede biri polis 5 kişi hafif yaralandı.Yaralılar Cizre Devlet Hastanesi'nde tedaviye alındı, polis bazı kişileri gözaltına aldı.

Mersin

Mersin'de ateş yakarak izinsiz gösteri yapmak isteyen gruplara, polis müdahale etti.

Kentin çeşitli mahallelerinde ara sokaklarda ateş yakıp, etrafında halaylar çeken gruplar, terör örgütü lehine slogan attı.

Yolları çöp konteynerleri ile kapatmaya çalışan gruplar, zaman zaman anayoldan geçen araçları taşladı. Çevik kuvvet ekiplerinin müdahale ettiği gruptakiler, ara sokaklara kaçtı.

Olaylar sırasında bazı ev ve iş yerlerinin zarar gördüğü, söz konusu mahallelerdeki güvenlik önlemlerinin ise artırıldığı öğrenildi.

Van

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde (YYÜ) Nevruz Bayramı'nı kutlayan öğrenciler, Nevruz ateşini üzerlerindeki kıyafetlerle yaktılar.

Üniversite yerleşkesindeki yemekhanede biraraya gelen Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenci Derneği üyesi bir grup öğrenci, "Üç kibrit çöpünün aydınlığında özgürlüğe yürüyoruz" yazılı pankart açarak, meşalelerle minibüs duraklarına kadar yürüdü.

Nevruz'la ilgili Kürtçe slogan atan ve minibüs duraklarının bulunduğu alanda meşaleleri yere bırakan öğrenciler, üniversite yerleşkesinde ateşi tutuşturacak bir şey bulamayınca üzerlerindeki kıyafetlerle Nevruz ateşini yaktılar.

Öğrenciler, ateşin sönmemesi için sık sık üzerlerindeki kazak, kaban ve gömlekleri atarak ateşi canlı tutmaya çalıştılar.

Ağrı

Ağrı'daki Nevruz etkinliğine katılan vatandaşlar, Meydan Caddesi'ndeki eski TIR garajında biraraya geldiler.

DTP Ağrı İl Başkanlığı ile Genel-İş Sendikası Ağrı Şubesi ve bazı sivil toplum örgütlerinin katılımıyla düzenlenen Nevruz kutlamalarında konuşan DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, "DTP'ye kapatma davası açıldığı zaman 'yargı bağımsızdır' diyenler şimdi kıyametleri koparıyor" dedi.

Konuşmaların ardından yerel şarkıcı Diyar'ın seslendirdiği Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çeken grup, terör örgütü PKK ve elebaşı lehine slogan attı.

Etkinlik sırasında polis güvenlik önlemi aldı.

Gaziantep

Gaziantep'te Nevruz kutlamalarını bahane ederek yasadışı gösteri yapan 2 kişi tutuklandı.

Düztepe Mahallesi'nde Nevruz kutlamaları bahane edilerek gösteri yapıldığı ihbarını alan Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, olay yerine gitti.

Bir grubun yasadışı gösteri yaparak terör örgütü PKK lehine slogan attığının ve çevredeki bazı işyerlerinin camlarını kırdığının tespit edilmesi üzerine çevik kuvvet ekipleri gruba müdahale etti.

Salih Ş. ve Osman D. gözaltına alındı. Gaziantep Emniyet Müdürlüğü'nde ifadeleri alınan zanlılar, sevkedildikleri nöbetçi mahkemece tutuklandı.

Diyarbakır

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, kentte Nevruz kutlamalarının yapılacağı alanda incelemelerde bulundu.

Baydemir, yaptığı açıklamada, Nevruz kutlamalarının yapılacağı alan ile ilgili hazırlıkları Bağlar Belediyesi ile ortaklaşa yürüttüklerini söyledi.

Kutlamaların yapılacağı toplam alanın 156 bin metrekare olduğunu belirten Baydemir, alanda 300 metrekarelik sahne oluşturulduğunu, basın ve misafirler için de ayrı ayrı platformlar hazırlandığını bildirdi.

İstanbul

İstanbul Beyoğlu'nda Nevruz Bayramı'nı bahane Dolapdere'deki Çukur Mahallesi'nde toplanan ve aralarında çocukların da bulunduğu yaklaşık 100 kişilik grup, yaktıkları ateşin etrafında uzun süre bekledikten sonra bölücü terör örgütü lehine slogan attı.

Caddenin başında güvenlik önlemi alan çevik kuvvet polisine grup, taşlı saldırıda bulundu.

Bunun üzerine harekete geçen çevik kuvvet polisi, gösterici gruba biber gazı kullanarak müdahale etti. Biber gazının etkisiyle grup ara sokaklara kaçarken, polis ekipleri grup arasında koşuşturmaca yaşandı.

Nevruz nedeniyle Küçükçekmece ve Gaziosmanpaşa'da da sokak aralarında ateş yakarak gösteri yapan gruplar, Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekti.

Polis ekipleri 3 farklı yerdeki gösteriyi de uzaktan izleyerek gruba müdahalede bulunmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious