Nevruz kutlamalarını provoke eden 14 kişi tutuklandı

Nevruz kutlamalarını provoke eden 14 kişi tutuklandı.14962
  • Giriş : 25.03.2008 / 10:31:00

Savcılıkta sorguları tamamlanan 40 kişiden 14'ü nöbetçi mahkemece tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Van'da 22 Mart'ta Demokratik Toplum Partisinin (DTP) Nevruzu bahane ederek yaptığı izinsiz gösterinin ardından gözaltına alınan 150 kişiden 40'ı adliyeye sevk edildi. Savcılıkta sorguları tamamlanan 40 kişiden 14'ü nöbetçi mahkemece tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, 22 Mart tarihinde Nevruzu Bayramı'nı bahane ederek DTP İl Başkanlığı önünde toplanan kalabalığın, polisin uyarısına taşla karşılık vermesi üzerine çıkan olaylarda, aralarında DTP İl Başkanı Abdurrahman Doğar ile Başkan Yardımcısı Necmi Kalçık'ın da bulunduğu 150 kişi gözaltına alınmıştı.

Emniyet Müdürlüğünde ifadeleri tamamlanan 150 kişiden 40'ı, gece saatlerinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra yoğun güvenlik önlemi altında adliyeye sevk edildi.

Cumhuriyet Savcılığında sorguları tamamlanan 40 kişi, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Nöbetçi mahkeme de 40 kişiden 14'ünü, ''terör örgütü propagandası yapmak, kamu malına zarar vermek ve 2911 sayılı kanununa muhalefet'' suçlarından tutuklanmasını, 26 kişinin de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasını karalaştırdı.

Bu arada, Emniyet Müdürlüğünde sorguları halen devam eden ve aralarında İl Başkanı Doğar ile başkan yardımcısı Kalçık'ın da bulunduğu 110 kişinin yasal işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edileceği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious