Nevruz yurt çapında sorunsuz kutlanıyor

Nevruz yurt çapında sorunsuz kutlanıyor.20632
  • Giriş : 21.03.2009 / 13:50:00

Baharın habercisi Nevruz tüm yurt çapında düzenlenen çeşitli etkinlikler çerçevesinde çoşkuyla kutlanıyor. Kutlamaların önemli adresleri Ankara, İstanbul ve Diyarbakır

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dün gece başlayan Nevruz Bayramı kutlamaları çerçevesinde Ankara'da Atatürk Kültür Merkezi bahçesinde resmi tören yapıldı.

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Geçmişte bu bayramı kutlamak değil, kutlatmamak için kavga çıkartıldı. Bu bayram Türklere özgüdür ama Acemler de kutlar, Kürtler de kutlar; toprakla uğraşan herkesin bayramıdır" dedi.

Törende ABD Büyükelçisi Jeffrey ile Nevruz yumurtası tokuşturan Kültür Bakanı Günay, konuğuyla birlikte demir dövdü ve nevruz ateşinin üstünden atladı.

Bakan Günay, Nevruz'un toprağın suyun içinden çıkan doğal bir töreni Türk dünyasından pek çok ülkenin temsilcisileri danslarıyla renklendirdi.

Nevruz için İstanbul'da da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı'ndaki kutlamalara binlerce kişi katılıyor.

Nevruz kutlamalarının önemli merkezlerinden biri Diyarbakır. Kutlamalara binlerce kişi katılıyor.

Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları çoşku içinde kutlanıyor. DTP'nin organizasyonunda gerçekleştirilen kutlamlarda geçen yılların aksine herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı şu ana kadar.

"Nevruzpark" adı verilen alanda gerçekleştirilen kutlamalara 10 binlerce kişi katıldı. 136 bin metrekareklik alan sabah 07:00'den itibaren dolmaya başladı. Kutlamalar kapsamında DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir bir konuşma yapacak. Türk ve Baydemir, konuşmalarını Kürtçe yapacak ardından da beyaz güvercin uçuracak.

Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarını son mitingleri olarak gören DTP yerel seçimler kapsamında bir daha miting yapmayacak.

Yoğun güvenlik önlemi alındı

Diyarbakır polisi Nevruz kutlamaları nedeniyle yoğun güvenlik önlemleri aldı. Havadan ve karadan mitin alanı kontrol altında tutuluyor.

Ankara

Ankara'daki Nevruz kutlamaları ise Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenleniyor. Kutlamalara TBMM Başkanı Köksal Toptan da katıldı. Toptan, geleneği bozmadı ve nevruz ateşinin üstünden atladı.

İstanbul

İstanbul'daki kutlamalar ise kentteki en büyük miting alanı olan, Zeytinburnu Kazlıçeşme ve Sultanahmet Meydanı'nda yapılıyor. Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı'nda düzenlediği nevruz kutlamalarına katılım halen devam ediyor. Sultanahmet Meydanı'nda yapılan kutlamalar ise "Nevruz Şenliği" adını taşıyor ve İstanbul Valiliği tarafından organize ediliyor.

Sultanahmet ve Kazlıçeşme Meydanları'na açılan tüm yollar emniyet tarafından kapatıldı. Polis ekipleri, alan girişinde herkesi güvenlik koridorundan geçirerek tek tek arıyor.

Mersin

Her yıl yaşanan lastik yakma ve korsan gösterilere bu yıl ise henüz rastlanmadı. Olayların sık yaşandığı illerden olan Mersin'de de DTP'nin Metropol miting alanına güvenlik önlemleri alındı. Konuyla ilgili bilgi veren emniyet yetkilileri, miting alanlarının havadan ve yerden sürekli olarak izlendiğini tüm tedbirlerin de alındığını söylediler.

Herhangi bir olay beklenmediği vurgulanırken bunda seçim öncesi olması ve DTP'lilerin belediye seçimleri öncesi bir olay çıkmaması için uyarılarda bulunmasının da etkili olduğu vurgulanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*