Nevruz yurt genelinde sakin kutlanıyor

  • Giriş : 21.03.2007 / 00:00:00

Nevruz Bayramı, yurdun çeşitli yerlerinde düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sivas'ta Türk bayrakları ve Atatürk posterleri ile süslenen Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi bahçesinde düzenlenen etkinlikler, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Programda konuşan Vali Veysel Dalmaz, ''Nevruz bir dirilişin simgesidir. Orta Asya'dan gelen bir geleneğin bugüne uzanan şeklidir'' dedi.

Nevruz'un asırlardır birlik, beraberlik, kardeşlik duyguları içinde toplumun tüm kesimlerince kutlandığını ifade eden Dalmaz, ''Bu bayramı ne yazık ki ayrılığa, gayrılığa, düşmanlığa çekmek isteyenler var'' diye konuştu.

Öğretmenler arasında düzenlenen masa tenisi yarışmasında dereceye giden öğretmenler ile okullar arasında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verildiği programda, Vali Dalmaz ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fahri Erenel, hem birbirleriyle, hem eşleriyle hem de izci öğrencilerle yumurta tokuşturdu.

Katılımcılara pilav ve ayran ikram edildiği programda, Dalmaz ve Erenel halk oyunları ekipleri ile birlikte halay çekti, çekiç ile demir dövdü. Program, Nevruz ateşini birlikte yakan Vali Dalmaz ve Garnizon Komutanı Erenel ile mülki erkan ve vatandaşların ateşin üzerinden atlamasıyla sona erdi.

-ADANA-

Adana Valiliğinin düzenlediği ''2007 Yılı Nevruz Kutlama'' etkinlikleri Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezinde yapıldı.

Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Erman Artun, yaptığı konuşmada, baharın başlangıcını simgeleyen Nevruz'un Türk kültüründe ''toprağın uyanışını'' ifade ettiğini söyledi.

Nevruz'un Türk halk kültüründe önemli yeri olduğunu belirten Artun, Nevruz'un Türk kültüründe bir bayram olarak kutlandığını kaydetti.

''Türk Kültüründe Nevruz'' konulu resim ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından, Kültür Merkezi bahçesinde Vali Yardımcısı Turhan Çuhadar, ''Nevruz Ateşi'' yaktı. Törene katılanların örste demir dövmelerinin ardından, Nevruz pilavı dağıtıldı.

-MUĞLA-

Muğla Üniversitesinde düzenlenen kutlamalar kapsamında ilk olarak yöresel halk oyunları ekipleri ve üniversite öğrencileri folklor gösterileri sundular.

Atatürk Kültür Merkezi önünde düzenlenen kutlamalarda Muğla Valisi Temel Koçaklar, Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün ve Muğla Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Şener Oktik, yakılan Nevruz ateşinin üzerinden atladılar.

Koçaklar ve kentte görev yapan bürokratlar, öğrencilerle davul-zurna eşliğinde halay çekerek, dostluk mesajları verdiler.

Kutlamalara katılanlara ''Keşkek'' ikram edildi.

-KONYA-

Konya'nın Kulu ilçesinde, Emniyet Müdürlüğü tarafından Nevruz kutlamaları nedeniyle asayiş uygulaması yapıldı.

Uygulamada, kahvehaneler, internet kafeler, araçlar ve kişiler arandı.

Kemaliye Mahallesi'nde lastik yakmak isteyen 3 çocuk ve ailesine idari işlem yapıldığı, bir adet ruhsatsız tabanca ve bu silaha ait 7 adet mermi ele geçirildiği belirtildi.

Yapılan kimlik kontrollerinde ise mahkemece aranan bir kişinin yakalandığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious