Nevruz'a Apo gölgesi

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Leyla Zana uzun aradan sonra yeniden sahneye çıktı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kürtçe konuşmasında teröristbaşı Abdullah Öcalan’a, Talabani ve Barzani’ye methiye düzdü... Türkçe konuşmasında ise “Bizden korkmayın, biz kimseyi sırtından vurmadık” dedi
22.03.2007

“YENİ GÜN” anlamına gelen bahar bayramı nevruz, yurt genelinde kutlandı. Diyarbakır’daki kutlamalarda değişen bir şey olmadı. Bahar ve yenilik anlamına gelen nevruz, yine terör örgütü başı Abdullah Öcalan’ın afişleri ve Irak konfederalizmini ifade eden bayrakların gölgesinde kaldı. Diyarbakır’daki kutlamaların sürpriz ismi, geçen yıl halkın içinde yer alan DEP Eski Milletvekili Leyla Zana’nın bu kez protokolde Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk ve Feleknaz Uca ile birlikte yer alması oldu.

Talabani ve Barzaniyi de övdü
Ermeni asıllı sanatçı İlda Simonian’ın söylediği Kürtçe ve Ermenice şarkıların ardından kürsüye çıkan Leyla Zana konuşmasına Kürtçe başlayıp, Türkçe bitirdi. Zana’nın Kürtçe konuşması şöyleydi: “Hepimizin yüreği özgürlük için atıyor. Başkan Apo sizin başınız mıdır, diye bana soruyorlar. Bir insanın hayatı için beyni neyse Kürtler için de o, öyledir. Barış, demokrasi ve kardeşlik istiyoruz. Kürtlerin üç lideri vardır. Biri biz Kürtlerin kardeşliğine inanan Celal Talabani’dir. Diğeri Barzani’dir, üçüncüsü Öcalan’dır ve bu üç lidere minnettarız. Onurumuza sahip çıkmazsak, kimse bizim onurumuza sahip çıkmaz. Bu üçü de onurumuzdur. Nevruz’a bayram diyorlar ancak beynimize, yüreğimize göre Kürtler’in tanınmasıdır. Barış, özgürlük ve birlik yoğun bir çalışmayla olur.”

Zana, Kürtçe konuşmasının ardından konuşmasına Türkçe şöyle devam etti: “Kim nevruzu barış olarak görmek istiyorsa herkese kutlu olsun. Bu ülkenin geleceğini düşünen, vicdanı sızlayan herkese sesleniyorum, Kürt halkı bu ülkenin korkulu rüyası değildir. Kürt halkı ne olduğunu Çanakkale’de, Kıbrıs’ta ispatlamıştır. Her zaman sırtından vurulmuştur ama kimseyi arkasından vurmamıştır. Hiç kimsenin Kürt halkının değerleriyle dalga geçmesine, aşağılamasına izin vermeyiz. Biz de hiç kimsenin değerlerini aşağılamayız. Bütün akademik çevrelere, bu ülkeyi yönetenlere çağrım vardır. Lütfen anket düzenlesinler, sizler tek başına mı yoksa bizimle ama eşit şartlarda mı yaşamak istiyorsunuz diye sorsunlar. Bu halkın iradesine inanmak lazım. Ölene kadar sizinleyim.” DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk ise konuşmasında şöyle dedi: “Sayın Öcalan sıradan bir tutuklu değildir. Sağlık raporu ortadadır ve bu rapor şüpheleri ortadan kaldırmıyor” dedi.

Vali “Diyarbakır’a yaraşır kutlama” dedi
Diyarbakır’daki kutlamalarda “Sayın Öcalan” dövizleri ve terör örgütü PKK bayrakları açıldı. Diyarbakır Valisi Efkan Ala ise “Nevruz’un Diyarbakır’a yaraşır bir şekilde kutlandığını” söyledi.

LİDERLERİ AÇIK YÜZLERİ KAPALI
Irak Konfederalizmini ifade eden çok yıldızlı bayrak alanı dolduran geçlerin elinde dalgalanmaya başladı. Kalabalıktan yüzleri puşiyle örtülü bir grup üzerinde PKK’nın kurucuları arasında yer alan Haki Karer, Mazlum Doğan, Mazlum Korkmaz, Kemal Pir, Zeynep Kınacı ve Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının bulunduğu dev bir pankartı açtı. Uyarılara rağmen dev pankart ellerden inmedi.

İSTANBUL

İstanbul’da 80 kişi gözaltına alındı
KazlIçeşme’deki kutlamalarda yöresel kıyafetler giyen bir kadın, üzerinde taşıdığı Abdullah Öcalan posteri farkedilince gözaltına alındı. Türkçe bilmeyen kadının gözaltına alınması üzerine yaklaşık 50 kişilik bir grup, çevik kuvvet ekibinin oluşturduğu barikata saldırdı. Sık sık “Sayın Öcalan” şeklinde slogan atıldığı ve teröristbaşı Öcalan’ın mesajının okunduğu meydanda 80 kişi gözaltına alındı. Uyarıların dikkate alınmaması nedeniyle saat 17.00’de bitecek olan kutlamalar bir saat erken bitirildi. DTP genel Başkan Yardımcısı Sırrı Sakık ise “PKK Türkiye’nin bir realitesidir. Bizim bu realiteyle yüzleşmemiz gerekir, Doğrudur yönümüz Ankara’dır” dedi.

HAKKARİ

TÜRK BAYRAKLARI İLE DONATILDI
Hakkari’nin Çukurca ilçesinde okullar Türk bayrakları ile donatıldı. Halaylar ve okunan şiirlerle kutlanan etkinlikler sırasında Türkçe ve Kürtçe şarkılar söylendi. Öğrenciler misket oyunu ve çuval yarışmalarıyla eğlendi.

MANİSA

MANİSA’DA TANGOLU KUTLAMA
İldeki Nevruz kutlamaları Celal Bayar Üniversitesi Muradiye Kampusu’nda geniş katılımla yapıldı. Törenlere katılanlar örste demir dövdü, ateşin üzerinden atladı. Öğrenciler tarafından hazırlanan dans gösterileri ise ilgiyle izlendi.

Nevruz Notları...
Meydanlardaki genç kızların yöresel kıyafetleri dikkat çekti. Başlarındaki örtüde de üzerlerindeki elbisede de terör örgütünün simgesi olan renkler hakimdi.

Batman’da Awacs uçağı paniği
Batman’da nevruz etkinlikleri sırasında gökyüzünde Awacs erken uyarı uçağı belirdi. Uçak mitingin düzenlendiği meydan ve askeri havaalanı üzerinde alçak uçuş yaptı. Türkiye semalarında ender görülen uçağın Batman semalarında tur atması meydandakileri heyecanlandırdı. E-3A tipi Erken Uyarı ve Havadan Kontrol uçağının eğitim için geldiği ortaya çıktı.

Doğan: PKK bu oyuna gelmez
Şırnak’ın Cizre ilçesinde konuşan kapatılan DEP’in eski milletveki Orhan Doğan Başbakan Erdoğan’ın köşke çıkmasını engellemek isteyen bazı güçlerin çatışmaları yeniden başlatarak Erdoğan’ın önünü kesmek istediğini söyledi. Doğan “Ne Kürtler ne de PKK bu oyuna gelmeyecek” dedi.

ROCK KRALININ EŞİ DE KATILDI
Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında ünlü rock’çı Mick Jagger’ın eşi Bianca Jagger da vardı. Bayan Jagger, Leyla Zana ve Ahmet Türk’ün oturduğu protokolün hemen arkasında yerini aldı.

Tuğluk: Raporlar tatmin etmedi
DTP Genel Başkanı Aysel Tuğluk ise teröristbaşı Abdullah Öcalan’dan ’Sayın’diye söz ederek Van’da şöyle konuştu: “Hükümetin, Adalet Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalar, açıkladıkları raporlar halkımızı tatmin etmemiştir. Sayın Öcalan, bir kez daha söylüyorum, sayın Öcalan, sıradan biri değildir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious