Nevruz'da provokasyon uyarısı

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Diyarbakır'da düzenlenen güvenlik zirvesinden Nevruz'da provokasyon uyarısı çıktı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Aksu, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 12 ilin Emniyet Müdürünün katılımıyla yapılan toplantıda yaptığı konuşmada, toplantıda, genel asayiş durumu, 2006 yılının değerlendirilmesi, 2007 yılının hedef ve stratejilerinin yapılması ve özellikle de genel güvenlik, asayiş konuları ve terörle mücadelede gelinen noktaların, alınması gereken tedbirlerin ele alınacağını söyledi.

Emniyet müdürlerinin kendi deneyimlerini toplantıda birbirlerine aktaracağını kaydeden Aksu, devletin en önemli görevinin, adalet ve asayişin temin edilmesi olduğunu, huzur, güvenlik, düzen ve esenliğin temin edilemediği bir toplumda devletin iyi işlediğinden, güvenlik kuvvetlerinin başarısından söz etmenin mümkün olmadığını bildirdi.

Amaçlarının halkın huzuru, güvenliği ve mutluluğunu sağlamak olduğunu belirten Bakan Aksu, Türkiye'nin neredeyse 35 yıldır terör belasıyla karşı karşıya olduğunu, zaman içinde alınan etkili tedbirlere bağlı olarak, bu konuda önemli ölçüde mesafe alındığını söyledi.

Terör konusunun ihmale gelmeyecek ölçüde hayati bir mesele olması nedeniyle sürekli takibinin icap ettiğini ifade eden Aksu, şöyle dedi:

''Bir insanlık suçu olan terörün ancak birlik ve beraberlik içerisinde önlenebileceğine inanıyoruz. Ülkemizin huzuruna ve bölünmez bütünlüğüne yönelik her türlü terör örgütüne karşı mücadelede kararlılığımız sonuna kadar devam edecektir. Ülkemizde kaos ortamı oluşturmak isteyenlere, devlet ve millet dayanışması ile milletimiz 75 milyon insanı ile kenetlenerek, bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da izin vermeyecektir.''

''SUÇ VE SUÇLU TİPİ DEĞİŞMİŞTİR''

İçişleri Bakanı Aksu, dünyanın hızla değiştiğini, değişime ayak uydurmak zorunda olduklarını kaydederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Artık korkuya dayalı polislik anlayışını devam ettirme imkanı kalmamıştır. Bir bekçi ile mahallelerin güvenliğinin sağlandığı günler artık geride kalmıştır. Güvenlik hizmetlerinde meydana gelen teknolojik gelişmeler, güvenlik görevlisinin işini kolaylaştırmakta ve güvenliğin etkinliğini artırmaktadır. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak, suç işlemede kullanılan yöntemler de gelişmiştir. Organize suç örgütleri ve terörist faaliyetleri yürütenler, teknolojik gelişmeleri suç işlemede rahatlıkla kullanmaktadırlar. Suç ve suçlu tipi değişmiştir. Sanık polis ilişkisi yeni bir şekil almıştır. Teknoloji, hem suçun işlenişinde ve hem de suç ve suçluluların ortaya çıkartılmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir yanda suçlar daha sofistike yöntemlerle işlenmekte, ama aynı zamanda, insan hak ve özgürlüklerindeki gelişmeler nedeniyle sanık hakları da gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Bu nedenle asayiş hizmetlerinde teknolojiden azami ölçüde istifade edilmelidir. İlk kez Diyarbakır'da daha sonra İstanbul'da ve bazı Büyükşehirlerimizde uygulamaya koyduğumuz Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (MOBESE) Projesi sayesinde suçluların yakalanmasında önemli kazanımlarımız olmuştur. Başta kapkaç, hırsızlık, gasp gibi asayiş olaylarında vatandaşlarımızı rahatlatacak, suç ve suçluluğu önleyecek MOBESE Projesi'nin, tüm illerimize yaygınlaştırılmasını amaçlıyoruz.''

Toplumların en temel ihtiyaçlarının başında güvenli bir ortamda yaşama arzusunun geldiğini, bunun için ülkelerin, ekonomik imkanlarını zorlayarak, güvenliği sağlamak için ciddi bütçeler ayırdığını belirten Aksu, ülke olarak iç güvenlik için önemli harcamalar yaptıklarını, bütçeden ayrılan daha fazla payın, daha nitelikli güvenlik hizmeti, daha güvenilir kentler için olduğunu söyledi.

NEVRUZ BAYRAMI

Bakan Aksu, Mart ayında hem Dünya Kadınlar Günü, hem de Nevruz Bayramı kutlamaları olacağını belirterek, şöyle konuştu:

''Gerek Nevruz Bayramı'nı gerekse Dünya Kadınlar Günü'nü bahane ederek, etkinlikleri provake etmek isteyenler olabilir. Bu konuda asla müsamaha göstermeyeceğiz. Bayramlar, kavga, çekişme, yakıp yıkma, kırıp dökme günleri değildir. Bayramlar, sevgi, saygı ve hoşgörünün toplumun bütün kesimlerini kucakladığı sevinç günleridir. Halkımızın sevinç ve mutluluğuna gölge düşürmek isteyenlerin heveslerini kursaklarında bırakacak tüm tedbirleri almanızı, halkımızı rahatsız edecek hiçbir faaliyete izin vermemenizi istiyorum. Bu konuda hazırlattığım genelgenin tüm illerimize ulaşmış olması gerekir. Esasen milli kültür ve geleneğimizin bir parçası olan Nevruz'un bir festival havasında, diğer bayramlar gibi, bayrama yakışır bir şekilde, el ele, gönül gönüle kutlanacaktır.''

17 BİN LOJMAN

Geçen yıl çıkarılan bir yasa ile hiçbir yan ödeme almayan kamu görevlileri için maaşlara 80 YTL ilave yapıldığını, bundan emniyet mensuplarının da istifade ettiğini bildiren İçişleri Bakanı Aksu, emniyet teşkilatının yaptıklarının parayla ölçmenin mümkün olmadığını, bütçe imkanları dahilinde iyileştirme için çalışmalarının olacağını kaydetti.

TOKİ ile geçen yıl yaptıkları anlaşma ile Ankara ve Bursa'da 2 bin 996 emniyet teşkilatı mensubunun kendi konutunun sahibi olduğunu bildiren Aksu, TOKİ ile yaptıkları bir anlaşma ile de 7 bin 100 konutun lojman olarak kullanılabilmesini sağladıklarını, bunların bir kısmının teslim edildiğini söyledi.

Bakan Aksu, TOKİ ile bu yıl 23 ilde 17 bin konutun lojman olarak tahsis edilmesi için çalışma yürüttüklerini, kiralık ev ve lojman sıkıntısı olan özellikle bu bölgelerde bu çalışmanın uygulanacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious