Nevruz'da toplam 163 gözaltı

  • Giriş : 21.03.2007 / 00:00:00

Türkiye genelinde kutlanan Nevruz'a ilişkin veriler Emniyet'e ulaştı. Son verilere göre, terör örgütü ve liderinin poster, afiş ve simgesini taşımaktan 163 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye genelinde kutlanan Nevruz'a ilişkin veriler Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ulaştı. Son verilere göre, Nevruz kutlamalarında yasadışı gösteri yapmak, terör örgütü ve liderinin poster, afiş ve simgesini taşımaktan 163 kişi gözaltına alındı.

Terörle Mücadele ve Harekat Daire Başkanlığı'nda kurulan kriz merkezine gelen bilgilere göre Nevruz Türkiye'de 35 ilde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu kutlamalara yaklaşık 265 bin kişi katıldı. Gözaltına alınanlardan ya da polisten herhangi bir yaralanmanın söz konusu olmadığını belirten emniyet yetkilileri, çeşitli gerekçelerle toplam 163 kişinin gözaltına alındığını kaydettiler.

Emniyet yetkilileri, gözaltına alınan kişilerin "Gösteri ve Yürüyüş Kanunu'na Muhalefet"in yanısıra "Bölücü terör örgüt PKK ve lideri Abdullah Öcalan taraftarı slogan atmak, bu içerikli pankart, döviz ve poster taşımak, yasak yayın, örgütün simgesini taşıyan poster açmak" suçlarından da işleme tutulacağını ifade etti.

İstanbul Valisi Muammer Güler, yasak döviz, resim ve pankart taşıyanlarla ilgili işlem yapılarak bazı kişilerin gözaltına alındığını belirtti. İstanbul Emniyet Müdürlüğüne gelerek burada gelişmeleri takip eden Vali Güler, ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Güler, Kazlıçeşme'de bugün yapılan açık hava toplantısıyla ilgili geniş güvenlik önlemleri alındığını hatırlattı. Toplantı öncesinde arama noktalarında yasak döviz, resim ve pankartları taşıyanlarla ilgili gerekli işlemlerin yapıldığını belirten Güler, 40'ın üzerinde kişinin gözaltına alındığını söyledi. Vali Güler, toplantı sırasında da zaman zaman kanunun yasakladığı dövizlerin ortaya çıkarıldığının görüldüğünü vurgulayarak, ''Bu konuyla ilgili olarak tertip komitesine çeşitli ikazlarda bulunuldu, hükümet komiseri ve emniyet yetkililerince. Bu sıradaki dövizlerin ve afişlerin asılmasıyla ilgili olarak da gerekli tespitler yapıldı. Dağılış sırasında da bazı dövizleri taşıyanlarla ilgili gözaltı işlemleri yapıldı'' dedi. Güler, toplam gözaltına alınan kişiler ve yapılan işlemlerle ilgili olarak gerekli açıklamanın yazılı yapılacağını bildirdi.

Genel olarak bir olay meydana gelmeden toplantının dağıldığını kaydeden Güler, fakat yine de toplantı sırasında daha önceki ikazlara ve tebligat yapılmasına rağmen, kanunun yasakladığı, yasa dışı örgütlere, örgüt elebaşına ait resim, döviz ve pankartları dolaştıranlar olduğunun görüldüğünü ifade etti. Muammer Güler, bunlarla ilgili tespit ve gözaltıların sürdüğünü, gereğinin yapılacağını söyledi.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ SÜRÜYOR

İstanbul Valisi Muammer Güler, ''İstanbul'da genel olarak bir sıkıntı olup olmadığının'' sorulması üzerine de, şunları kaydetti: ''Genel olarak bir sıkıntı yok. Alınan yoğun güvenlik önlemleri sürdürülüyor. Ben yine dün yaptığım uyarıyı tekrar yapmak istiyorum. Nevruz bir gerginlik kaynağı olarak kullanılamaz. Birliğin, beraberliğin, kardeşliğin, huzurun, hoşgörünün vesilesi olarak kullanılabilir. Bugün çeşitli yerlerde güzel etkinliklerle bayram olarak da kutlandı. Ama tekrar söylüyorum gerginliklerin, kavganın, çekişmenin de sebebi olamaz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious