Nevzat Tarhan'a göre ülkemizin ihtiyacı

Nevzat Tarhan'a göre ülkemizin ihtiyacı.10261
  • Giriş : 21.06.2009 / 00:20:00

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, 'Türkiye resmi ideolojik takıntının var olduğu bir sosyal otizm yaşıyor' diye konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

'RESMİ İDEOLOJİ TAKINTISININ GETİRDİĞİ SOSYAL OTİZM YAŞANIYOR'

Güncel olaylarda gerçekleştirdiği doğru analizlerle tanınan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Moral FM'de yayınlanan Hayata Dair'de “Türkiye'de resmi ideolojik takıntısının var olduğu sosyal otizm yaşanıyor” diye konuştu.

Son günlerde yaşanan olayları fani ve fena bir adam olarak nitelendirdiği Nitche'nin güzel bir sözüyle açıklayan Ünlü Psikolog “Konuşulmayan gerçekler zamanla zehirli hale dönüşürün” karşılığı olan bastırılmış duyguların ve örtbas edilen gerçeklerin toplumda nelere mal olduğunu iyi etüt etmek lazım geliyor.” diyerek şunları söyledi:

ÜSTÜ ÖRTÜLMÜŞ DOĞRULARIN ZEHİRLEYİCİ ETKİSİ

“Bugün ülkemizde din özgürlüğünün varlığı hala tartışılıyor. Şuanda ülkemizde bir üniversite öğrencisi özgür bir şekilde okuyabiliyor mu? Anadolu'nun yetenekli gençlerinin önünü tıkamak adına irtica paranoyası kullanılıyor mu? Bu soruların cevabını vermek için üstü örtülmüş doğruların konuşulmasıyla ilgili zehirleyici birikimi anlamak gerekiyor.”

Prof. Nevzat Tarhan, Türkiye'deki inanca dayalı özgürlük problemlerinin aşılması için gerçeklerin cesurca söylenmesi ve dik duruş sergilenmesi gerektiğini söyleyerek

“Toplumda konuşulmayan gerçekler birikirse oluşan bastırılmış duygular öfkeye çevrilir.” dedi.

“Sosyal gerçekler konuşulmazsa, örtbas edilirse ve neme lazımcılık yapılırsa bunun zehirleyici etkisi toplumda bir şekilde görülmeye başlar.” diyen Prof. Tarhan, yasakların kaldırılmasına yönelik sözlerine şöyle devam etti:

“Kümülâtif etki denen bu kavram sonucunda tepkiyi verenler haklıyken haksız konuma dönüşür. İnsanların din özgürlüğü istemini göstermezlerse yasakları savunanlar bir süre sonra bunu devam ettirme gücünü kendinde bulunur.”

TÜRKİYE'NİN EN ÇOK NEYE İHTİYACI VAR?

“Dünyada ve ülkemizde niyetlerin mahkûm edildiğini gözlemliyoruz. Bunu önlemenin tek yolu konuşma ve diyologtur. Bu konuda Cemil Meriç'in güzel bir sözü var. Ünlü Mütefekkir “En büyük düşmanımız ön yargı en büyük ihtiyacımız diyalogtur” diyor. Siyasetçilerimiz başta olmak üzere hepimizin diyaloga ihtiyacı vardır. Benim fikrim budur diyerek demokratik ortamda var olmaya çabalamamız gerekli.

RESMİ İDEOLOJİ TAKINTISININ GETİRDİĞİ SOSYAL OTİZM

“Eğer bu ihtiyacımızı karşılayabilirsek sosyal otizmden kurtulabiliriz. Sosyal otizmin olduğu bir toplumda insanlar arası ilişki problemi yaşanır, dogmatik fikirler yer alır ve bunlar hiçbir şekilde konuşulamaz. Şu anda Türkiye'de resmi ideoloji takıntısının var olduğu sosyal otizm yaşanıyor. Kendi duygularını ifade edemeyen ve doğrularını bastıran insanlar sosyal otistiklerdir. Bu noktada Türkiye'nin önünün çok parlak olduğunu görüyoruz. Ülkemizde zihinsel dönüşüm olmadan sosyal bir dönüşüm olmaz. İnsanımızın da artık özgür olmaya ihtiyacı var.”

MORALHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*