Nevzat Tarhan'dan Jackson'a suçlama

Nevzat Tarhan'dan Jackson'a suçlama.9657
  • Giriş : 05.07.2009 / 22:20:00
  • Güncelleme : 05.07.2009 / 22:17:21

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Michael Jackson'ın dünya gençliğini uçuruma sürüklediğini vurguladı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

M.Jackson sağ olsaydı bu iddialara ne derdi demeden edemiyor ve huzur içinde uyumasını yaradandan dileyerek Nevzat hocanın yorumunu veriyoruz.

Nevzat Tarhan'ın Moralhaber'deki yazısı...

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, 51 yaşında hayata veda ederek sevenlerini yasa boğan Ünlü Şarkıcı Michael Jackson üzerine daha önce görülmemiş bir analize imza attı.

Moral FM'de yayınlanan Hayata Dair programının Yorumcusu Ünlü Psikiyatr, “Jackson'un hayatı bize neleri çağrıştırıyor?” sorusuna cevap vererek ölümü üzerine intihar eden 12 kişinin yaşadığı ruh hallerini şu şekilde açıkladı:

“12 KİŞİNİN İNTİHAR ETME SEBEBİ O'NSUZ YAPAMAMAK”

“İntihar eden 12 kişinin gerekçeleri basına yansıyan bilgilere göre onunla beraber olmak ve onsuz yapamamak olarak açıklanmıştı. Acaba insanlar neden Michael Jackson'u aşırı bir şekilde idealize ettiler?”

“Çünkü ünlü şarkıcı insanların bazı özel duygularına hitap ediyordu. Onların başında da hedonizm geliyor. Bu tarz kişilerin beyni ödül ve ceza mekanizmasıyla çalışır. Hedonizmi seçip bu mekanizmayı iyi kullanamayan insanlar kendilerini tatmin edemezlerse hızlı yaşa ve maksimum zevk al prensibiyle hareket ederler. Bir müddet sonra aldıkları ilaçlar nedeniyle yaşantılardan aldıkları zevk git gide azalır ve bu kişide bir bağımlılık oluşur.”

“PRESLEY VE MONROE GİBİ KALİFORNİYA SENDROMU YAŞADI”

Prof. Tarhan, programda Kaliforniya'da yaşayan ünlülerin yaşadığı hastalığı da değinerek Jackson'un, Elvis Presley ve Marilyn Monroe gibi popüler olma rahatsızlığına yakalandığını belirtti.

“Michael Jackson'un hayatına baktığımızdaysa çok ilaç kullandığını ve lüks bir yaşantıya sahip olduğunu görürüz. O, genç ölerek cesedi yakışıklı olarak hayatını sonlandırmış bir kişiliktir. Ünlülerin yaşadığı Kaliforniya Sendromu, tamamen yaşam tarzıyla alakalıdır. Hedonizmi ve bencilliği benimseyen kişilerde yaşanır. Bu tarz bir hayat yaşayan insanlar zaman geçtikçe yalnızlaşarak depresif belirtiler gösteriyor. Ruh halini korumak isteyenlerde aşırı ilaç kullanımı ya da intihar kararları baş gösteriliyor. Bunun sonucunda da ABD toplumunda boşanma ve yalnızlaşma durumları çok sık yaşanıyor.”

“MİCHAEL JACKSON DÜNYA GENÇLİĞİNİ UÇURUMA SÜRÜKLEDİ”

Son olarak ölmeden önce Müslüman olup olmadığı tartışma konusu olan Jackson'un bu durumunun Allah'la kul arasında kalması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan “Fakat görünen o ki Michael Jackson popüler kültürün iyi bir aktörüydü. Kendisi için çalışırken dünya gençliğini de arkasından uçuruma sürükledi.” diye konuştu.

“Hayatta devamlı zevkin peşinden koşmayı amaç edinen Freud “İnsanlığın varoluş sebebi zevklerinin peşinde koşup ölümden kaçmaktır” şeklinde” yorumlamıştı. Bu duygu içerisindeki gençlik kapitalizmin tuzağına düşülerek devamlı tüketime yöneltiliyor.

KAPİTALİST SİSTEMİN ARADIĞI BİR İDOL: MİCHAEL JACKSON

“Kapitalist sistemde kimin öldüğünden çok ne kadar para kazandığına bakılıyor. Popüler kültürün Michael Jackson gibi idollere ihtiyacı vardı. Gençler onlar gibi giyinerek ve yaşayarak kapitalizmin kazançlarını artırdılar. Kapitalizmin en önemli propaganda malzemelerinden birisi olan Jackson bu şekilde hayata veda etti.”

MORALHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*