New Jersey'de Türk festivali

New Jersey'de Türk festivali.33459
  • Giriş : 17.05.2009 / 09:46:00

ABD'nin New Jersey eyaletinde bu yıl dördüncü Türk festivali düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Geniş katılımın olduğu festivalde Türkiye'nin New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, New Jersey eyaleti Temsilciler Meclisi üyesi Bill Pascrell, Paterson Belediye Başkanı Joey Torres ve Clifton Belediye Başkanı Joe Anzaldi de hazır bulundu.

Türklerin yoğunlukta olduğu Paterson ve Clifton şehirlerinde düzenlenen festival, renkli görüntülere sahne oldu. Türk ve Amerikan bayraklarını bir arada taşıyan Türkler, New Jersey sokaklarında heyecan içinde festival yürüyüşünü gerçekleştirdi. Festival yürüyüşü Paterson'da başladı ve Clifton Park'ında sona erdi.

Başkonsolos Mehmet Samsar, festivalde yaptığı konuşmada, ''4 yıl önce az bir katılımcıyla başlayan festival bugün binlerce kişiye ulaştı. Hepimiz aynı amaç ve sevgi çevresinde birleşiyoruz. Ne mutlu Türküm diyene!'' dedi.

Festival yürüyüşünün yapıldığı ana cadde boyunca direklere Türk bayrakları çekildi ve New Jersey'liler de Türklere alkışlarla destek verdi. Clifton Parkı'nda sona eren kortej yürüyüşünün ardından, parkta kurulan standlarda Türk yemekleri ikram edildi.

Festival etkinliği daha sonra halk dansları topluluğunun gösterisiyle devam etti.

New Jersey Festivalini Balkan Türkleri Derneği, New Jersey Türk Kadınları Grubu (Turkish Women Group New Jersey), Balkanlar Dayanışma Derneği, Ulu Camii Derneği, Giresunlular Derneği, Türk-İslam Ülkü Ocakları Derneği, Ülkücü Dernekler Federasyonu, Galatasaray USA, Türk-İslam Kültür Derneği, Paterson Society, Karacay Camii Derneği ve Batı Trakya Türkleri Derneği destekliyor.

New York'ta bu yıl 28.'si düzenlenecek Türk Günü Yürüyüşü de 23 Mayısta Manhattan'da yapılacak. Yürüyüşün bir gün öncesinde 22 Mayıs akşamı Türk Günü Yürüyüşü Balosu düzenlenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*