New York, Türkiye'yi örnek alıyor

  • Giriş : 10.10.2006 / 00:00:00

New York Belediyesi, yoksullukla mücadelede Türkiye ve Brezilya’da başarılı örnekleri görülen ‘şartlı nakit transferi’ (gelir desteği) uygulamasına geçmeye hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Dünya Bankası Sosyal Koruma Bölümü Direktörü Robert Holzmann, uygulamanın Türkiye ve Brezilya’daki başarılarından etkilenen New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg’in, New York kent nüfusunun en yoksul kesimlerinin çocuklarının eğitim ve sağlık hizmetlerine ulaşmasını sağlamak için gelir desteği uygulamasına geçmeyi düşündüğünü bildirdi.

Şartlı nakit transfer programlarının, çocuklarını düzenli olarak okula göndermek ya da sağlık taramasından geçirmek için yoksul ailelere para sağlamak prensibine dayandığını belirten Holzmann, Türkiye’de 2004 yılında ülke çapında uygulamaya konan programın çarpıcı başarısının New York belediye yönetimini etkilediğini vurguladı. Türkiye’de program sayesinde ülkenin en yoksul yüzde 6’lık çocuk nüfusunu oluşturan 1,3 milyon çocuğun okula kavuşturulması hedeflenirken, sayının 2,5 milyonu bulmasını ‘rekor’ diye niteleyen Dünya Bankası uzmanı, nakit transferinin Türkiye’de okullaşma oranında ciddi bir artış sağladığını ifade etti. Benzer uygulamaların 20 gelişmekte olan ülkede daha başarıyla yürütüldüğüne dikkat çeken Holzmann, bu ülkelerin gelişmiş ülkelere ders verdiğini kaydetti. Holzmann, “Yıllardır gelişmekte olan ülkelerde yoksullukla mücadele için sanayileşmiş ülkeler uzmanlık yardımı yapar. Bazen bunun tersini de görüyoruz. Gelişmekte olan ülkelerin başarılı uygulamaları gelişmiş ülkelere örnek oluyor.” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious