New York Times, Clinton ve McCain'i destekleyecek

New York Times, Clinton ve McCain'i destekleyecek.17045
  • Giriş : 26.01.2008 / 15:01:00

New York Times gazetesi önseçimlerde, Demokrat Parti'de Hillary Clinton ve Cumhuriyetçi Parti'de de John McCain'i destekleyeceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazetenin başyazısında, yayın kurulunun adaylarla ilgili yaptığı değerlendirmeler sonunda, Clinton ve McCain'i destekleme kararı aldığı duyuruldu. Yazıda Clinton'ın tecrübesine dikkat çekilirken, Barack Obama da övüldü. Ancak Obama'nın, ülkeyi nasıl yöneteceği konusunda somut açıklamalar yapamadığına işaret edildi. Cumhuriyetçi adayların Irak, ekonomi ve ABD Başkanı George W. Bush'a desteklerine katılmadıklarını belirtilen başyazıda, "Ancak McCain, Bush tarzı yönetimi bitireceğini vaad eden tek aday" denildi.

Başyazının en dikkat çeken kısmı ise, Cumhuriyetçi Parti'deki New Yorklu tek aday Rudolph Giuliani'ye yönelik sert eleştiri oldu. 11 Eylül sırasında New York Belediye Başkanı olan Giuliani'nin, bu trajediyi, başkanlık kampanyası için sömürdüğü suçlaması yapıldı. Başyazıda, "Gerçek Giuliani, ki birçok New Yorklunun güvenilmez bulduğu, dar görüşlü, gizlilik takıntılı, polis gücünü kullanmakta sınır tanıyan kinci bir kişidir" şeklinde oldukça sert ifadeler yer aldı. New York 5 Şubat günü, önseçim yapılacak 20'den fazla eyalet arasında bulunuyor. Gazetenin ifadeleri sorulan Giuliani ise, "Aramızda ideolojik farklılıklar var. Başyazıdaki ifadeler, son 6 aydır hakkımda yazdıkları en kibar ifadeler" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious