New York Times, İstanbul'u tanıttı

  • Giriş : 07.05.2007 / 00:00:00

New York Times’ta İstanbul konulu bir gezi yazısı yer aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazetenin Pazar ekinde yer alan Seth Sherwood imzalı "İstanbul’da 36 Saat" başlıklı yazıda, yazarın İstanbul’da geçirdiği 36 saat anlatılıyor.

Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait mimari örneklerin arka planda uzandığı İstanbul’da, Beyoğlu gibi eskinin kenar mahallelerinin, sanatçılar ve gece yaşamı sayesinde hayat bulduğu ifade edilen yazıda, Orta Çağ dönemi Osmanlı motiflerinin giysiler ve tasarım ürünleri üzerinde yer aldığı, sade kebapların yeni ve şık sunumlarla ikram edildiği ve eski hamamların modern "SPA"lara dönüştüğü ifade ediliyor.

36 Saatlik gezisine; Kapalıçarşı’yı, Avrupa’dan Asya’ya geçişi, lezzetli Anadolu yemeklerinin ve kebapların tadına bakmayı, Beyoğlu’nu, Topkapı Sarayı’nı, Kariye Camisi’ndeki minyatürleri, Osmanlı motifleri ile süslü lüks hediyelik eşya dükkanlarını, gece kulüplerini, modern Türk hamamlarını ve İstanbul Modern Müzesi’ni sığdıran yazar, boğazı gün batarken geçmenin zevkine doyulamayacağını belirtiyor. Yazıda, Türkiye’ye gitmek isteyenler için bilet fiyatlarından, İstanbul’daki taksi ücretlerine ve gidilecek yer önerilerine kadar pek çok konuda bilgi veriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious