New York Times K. Irak'a büyük operasyon beklemiyor

New York Times K. Irak'a büyük operasyon beklemiyor.12136
  • Giriş : 08.11.2007 / 05:37:00
  • Güncelleme : 08.11.2007 / 00:50:03

Beyaz Saray'daki zirvenin ardından Türkiye, sınırötesi operasyonun hala masada olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan New York Times gazetesi ise Kuzey Irak'a büyük bir operasyon beklenmediğini belirterek, "Ancak Türk askerleri, büyük bir operasyon yaparsa sınır boyunca binlerce Peşmerge ile karşı karşıya gelir" diye yazdı.

Peşmergelerin Türk sınırında bir çeşit "Maginot Hattı" oluşturdukları bildirildi. New York Times gazetesi, Türkiye'den büyük çapta operasyon pek beklenmediğini belirtirken "Ancak büyük bir saldırı olacaksa, Türk askerleri, Matin Dağları boyunca Türk sınırı paralelinde bir çeşit gevşek Maginot hattını oluşturmuş olan binlerce Peşmerge ile karşı karşıya gelir" diye yazdı.

New York Times gazetesi, Peşmergelerin Türk sınırında, Fransa'nın Birinci Dünya Savaşı'nın ardından tekrar işgalini önlemek üzere kurduğu, ancak başarılı olamadığı Maginot savunma hattına benzer bir hat oluşturduklarını öne sürdü.
ABD'li gazete, Dohuk kaynaklı haberinde dışarından bakıldığında Kuzey Irak'ın savaş eşiğinde gibi göründüğünü, sınırda on binlerce Türk askerinin yığıldığını, binlence Peşmergenin de karşı saldırı için mevzilendiğini belirtti.

Buna karşın Kuzey Irak'ta çok yoğun Türk yatırımlarının olduğuna, bölgedeki yabancı yatırımların yüzde 80'inin Türkiye'den kaynaklandığına dikkat çekerken Dohuk'ta en büyük yedi altyapı projesinin Türk şirketlerince üstlendiğini kaydetti.

"Türkiye, geleneksel olarak Kürtlerden tedirgin olmakla birlikte bu bölgede yoğun yatırımlar yaptı"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious