New York Times 'terör çözümü' için acil çağrı yaptı

New York Times 'terör çözümü' için acil çağrı yaptı.12059
  • Giriş : 24.10.2007 / 02:00:00
  • Güncelleme : 24.10.2007 / 00:31:57

New York Times, K. Irak'taki soruna bir an önce çözüm bulunması gerektiğini söyleyerek acil çağrı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times, Washington yönetiminin kuzey Irak'taki soruna bir an önce çözüm bulması gerektiğini, aksi takdirde Irak'taki iç savaşın daha da kötü bir hale gelerek "bölge savaşına" dönüşebileceğini yazdı.

Gazetede "Felaketin Ucuna Daha Yakın" başlığıyla çıkan yorumda, terör örgütü PKK'nın Türkiye'ye saldırılarının ardından George Bush yönetiminin kuzey Irak'ta öngörülebilecek bugünkü durum hakkında önceden bir plan hazırlamadığı ve Irak'tan çıkmayı düşünen ABD'nin bu soruna acilen eğilmesi gerektiği belirtildi.

Türkiye'nin terör örgütünün kuzey Irak'tan düzenlediği saldırılar karşısında kızgınlığının anlaşılır olduğunu belirten gazete, Türkiye'nin olası sınır ötesi operasyonunun hem Irak'ta durumu daha da kötüleştireceği, hem de AB'ye girmek isteyen Türkiye'nin uluslararası itibarına zarar vereceği yorumunda bulundu.

Washington'un PKK'yı durdurmak ya da kuzey Irak'tan çıkarmak için hiçbir şey yapmayan Iraklı Kürt liderlere "hayatın tehlikeli gerçeklerini anlatması" gerektiğini kaydeden gazete, Iraklı Kürtlerin Türkiye ile barış içinde yaşayabilirlerse refaha ulaşmalarının daha kolay olacağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious