New York trafiğine çıkmak paralı oluyor

New York trafiğine çıkmak paralı oluyor.19382
  • Giriş : 10.06.2007 / 16:04:00

Amerika'nın New York kenti Belediye Başkanı Michael Bloomberg'in, Manhattan trafiğini hafta içinde paralı hale getirme planına Federal yönetimden destek geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

New York Valisi Eliot Spitzer ve Bloomberg ile bir araya gelen ABD Ulaştırma Bakanı Mary Peters, planı destekleyeceklerini açıkladı.

Bloomberg, Manhattan 86. Sokağın güneyinde kalan kısma hafta içi sabah 6 - akşam 6 saatleri arasında girecek araçların 8 dolar yoğunluk bedeli ödemesini öngören plan üzerinde çalışıyor. Yürürlüğe girebilmesi için eyalet Kongresinin de onay vermesi gereken plana göre, aynı saatlerde söz konusu bölgeye girecek yük araçları ise 21 dolar ödemek zorunda olacaklar.

"Bu plan, hiç uyumayan şehri, hiç harekete edemeyen şehir olmaktan kurtaracaktır" diyen Bakan Peters plana destek vereceklerini açıkladı. Ulaştırma Bakanlığının benzeri trafik planını uygulamak isteyen şehirler için tahsis etmeyi planladığı 1,1 milyar dolardan pay almak için 9 şehir yarışıyor. Bloomberg ise, düzenleme için asgari 500 milyon dolarlık Federal yardım talebinde bulunuyor.

Öte yandan, Eyalet Senatosu çoğunluk lideri Joe Bruno, Bloomberg'in planına destek veren yasa teklifini Senatoya sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious