New York'da Kafkas zirvesi!

New York'da Kafkas zirvesi!.16408
  • Giriş : 26.09.2008 / 23:10:00
  • Güncelleme : 26.09.2008 / 23:22:09

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Ermenistan Dışişleri Bakanı ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı ile görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile görüşmesinin ardından, ''meslektaşlarım, daha iyi bir siyasi diyalog ve daha iyi bir anlayış forumu oluşturmak için üçlü görüşmelere devam etmemizi önerdi'' dedi.

Babacan, üç dışişleri bakanını bir araya getiren tarihi görüşmenin ardından, Nalbantyan ve Mamedyarov ile birlikte bir basın açıklaması yaptı. Ali Babacan, ''Bugün Ermeni Dışişleri Bakanı ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı ile birlikte bölgesel konuları görüşmek üzere üçlü bir toplantı yaptık. Kafkasya'nın büyük bir potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz. Eğer Kafkaslar'da barış ve istikrarı sağlayabilirsek çok şeyler yapabileceğimize inanıyoruz. Bu, bizim insanlarımızın refahı için iyi olacaktır. Ayrıca bölgedeki jeopolitik duruma da yardımcı olacaktır. Hem de bölgesel istikrara ve barışa yardımcı olacaktır'' diye konuştu.

Ali Babacan, ''bugünkü toplantıda, bizim Kafkas İşbirliği ve İstikrarı Platformu'nu görüştük. Bazı spesifik bölgesel konuları konuşmaya başladık'' ifadesini kullandı.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan da Ali Babacan'a, üçlü toplantı fikri için teşekkür etti. Nalbantyan, Türkiye'nin Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu fikri için de ''memnuniyetle karşılıyoruz'' dedi. Üçlü görüşmeden önce Babacan ile ikili olarak bir araya geldiğini hatırlatan Nalbantyan, ''Bu Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu fikrinin temelinde, bölgemizde istikrar, güvenlik ve işbirliği bulunuyor'' dedi. Nalbantyan, ''ikili ilişkilerimizin tam olarak normalleştirilmesi için, iki Cumhurbaşkanının talimatıyla atılan adımları ve yakın gelecekte atılacak adımları tartıştık'' şeklinde konuştu.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov da açıklamasında, üçlü görüşmede Türkiye'nin KİİP önerisi üzerinde durduklarını ve bölgede devam eden son gelişmeleri ele aldıklarını kaydetti. Memmedyarov, şunları söyledi:

''Hepimiz de bölgede riskler ve zorluklar olduğunun farkındayız. O yüzden bu sorunların uygun bir şekilde üstesinden gelinmesi gerekir. Biz bu girişimin zamanlı yapıldığını düşünüyoruz. Birbirimizin pozisyonlarına ilişkin daha fazla bir anlayış oluşturma ve bölgedeki önemli gelişmelerle nasıl başa çıkacağımıza ilişkin daha fazla anlayış oluşturabiliriz.''

Gazetecilerin, bir sonraki görüşmenin ne zaman gerçekleşeceği sorusuna üç lider de yanıt vermedi. Ancak ısrarlar karşısında Ermeni Dışişleri Bakanı Nalbantyan gülerek, ''çok yakında'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*