New Yorker Dergisi: Sarıklı Obama!

New Yorker Dergisi: Sarıklı Obama!.11525
  • Giriş : 15.07.2008 / 10:59:00

New Yorker Dergisi Obama'nın Müslüman olduğu iddialarını çirkin bir kapakla manşetine böyle taşıdı: Sarıklı Obama!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD’de Demokrat Parti’nin başkan adayı Obama’nın aslında Müslüman olduğu iddiaları defalarca yalanlandığı halde devam edince, New Yorker dergisi bu iddialarla dalga geçen bir kapak hazırladı. Ancak başkan adayını radikal İslamcı gibi gösteren kapak, Obama karşıtlarında değil, taraftarlarında şok etkisi yarattı.

Etkin New Yorker dergisinin 21 Temmuz sayısında yer alan kapak, 4 Kasım başkanlık seçimlerine hazırlanan ABD’de bir "bomba" etkisi yarattı.

Barry Blitt tarafından çizilen illüstrasyonda, Demokrat Parti Başkan Adayı Senatör Barack Obama ve eşi Michelle Oval Ofis’te resmediliyor.

Sarık takan Barack Obama Lahor medreselerinden alınma bir giysi içinde sergileniyor. Eşi Michelle ise "Afro" bir saç stili, askeri pantolon ve sırtında bir kalaşnikov ile 70’li yılların devrimci lideri Angela Davis’e benzetiliyor.

İkili, Oval Ofis’in ortasında yumruk tokuşturuyor. Aynı esnada şöminede bir Amerikan bayrağı yanıyor. Şöminenin üzerinde ise 11 Eylül sorumlusu İslamcı terör şebekesi El Kaide’nin başı Usame bin Ladin’in bir portresi asılı duruyor.

ABD’de, aylardır, Senatör Obama’nın geçmişiyle ilgili bir kampanya sürdürülüyor. Buna göre, Obama’nın Müslüman olduğu ve medreseye gittiği iddia ediliyor. Obama, bu iddiaları defalarca yalanladı.

Bu nasıl hiciv

Dergi yetkilileri, Obama’nın muhaliflerinin ortaya attığı iddiaların "bir yergi" şeklinde kapağa taşındığını belirttiler. Derginin Editörü David Remnick, "Bu hicivdir. Ortaya atılan söylentiler ile alay etmektir" dedi.

Ancak, bu açıklama Barack Obama için yeterli olmadı. Obama, "Bir tepkim yok buna" demesine rağmen, sözcüsü açıklama yaptı. Sözcü Bill Burton, New Yorker’ın ne düşünceyle bu kapağı yaptığını bildiklerini belirtti, "Ancak, okuyucuların çoğu tatsız ve tahkir edici bulacaktır. Biz de aynı görüşteyiz" dedi.

Cumhuriyetçi Parti Başkan Adayı John McCain’in sözcüsü Tucker Bonds, "Biz de aynı şekilde düşünüyoruz. Tatsız ve tahkir edici" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*