New Yorklular Malcolm X'i unutmadı

New Yorklular Malcolm X'i unutmadı.10964
  • Giriş : 22.02.2008 / 17:59:00

İnsan hakları savunucusu siyahi Müslüman lider Malcolm X, öldürülüşünün 43'üncü yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"El Hajj Malik El-Shabazz" olarak da bilinen Malcoml X'i öldürdüğü suçlamasıyla 22 yıl hapis yatan Khalil Islam, Harlem'deki Hue-Man kitap evinde düzenlenen panelde, suçlamaları bir kez daha reddetti.

"Artık aklanmalıyım" diye konuşan 73 yaşınaki Islam, "Malcolm X'i Harlem'de nerdeyse her sabah görüyordum. Eğer öldürmek isteseydim fırsatım her zaman vardı" dedi. 1987 yılında serbest bırakılan Islam, tutuklanmasından beri 43 yıldır, Malcoml X'i öldürmediğini savunuyor. Malcoml X'in 21 Şubat 1965 sabahı bir konferansa başladığı sırada öldürüldüğü Audubon Ballroom'da da bir başka anma programı düzenlendi. Georgia eski milletvekili ve Yeşiller Partisi başkan adayı Cynthia McKinney, burda yaptığı konuşmada, suikast ile ilgili tüm soruşturma bilgilerinin kamuya açıklanması gerektiğini savundu. Amerikan Kongresi eski üyesi McKinney, Malcolm X ve Martin Luther King Jr suikastlarının arkasında FBI'ın COINTELPRO ya da "Counter Intelligence Program" diye bilinen programları olduğunu savundu. New York Şehir Üniversitesi profesörlerinden James Small ise, "Suikast, dosdoğru bir devlet operasyonuydu" iddiasında bulundu. FBI yetkilileri, panelde dile getirilen görüşlerle ilgili yorumda bulunmadılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious