New York'ta 'Bağımsızlık Günü' coşkusu

New York'ta 'Bağımsızlık Günü' coşkusu.12721
  • Giriş : 05.07.2009 / 11:07:00

ABD'nin New York kentinde ''4 Temmuz Bağımsızlık Günü'' ve ''Hudson Nehri'nin keşfedilişinin 400. yılı'' Manhattan'da düzenlenen havai fişek gösterileriyle kutlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Manhattan ile New Jersey'i birbirinden ayıran Hudson Nehri üzerinde ilk kez düzenlenen havai fişek gösterileri, gökdelenleriyle ünlü kenti aydınlattı.

New Yorklular günlerdir yağan yağmurun ardından, Bağımsızlık Günü'nün 233. yıl dönümünde açan havayı fırsat bilerek, Manhattan'ın Batı yakasıyla gösterilerin en iyi izleneceği New Jersey kıyılarına öğle saatlerinde akın etmeye başladı.

Ülkenin en büyük mağaza zincirlerinden Macys'in düzenlediği havai fişek gösterileri için sahil kenarında iyi yer bulmak isteyen New York ve New Jerseyliler, yanlarında getirdikleri sandalyeler, piknik örtüleri ve şezlonglarda oturarak, akşam yapılacak gösterileri gün boyunca beklediler.

Henry Hudson tarafından Manhattan adasının batı tarafındaki nehrin keşfedilişinin 400. yılı dolayısıyla geçen yılların aksine bu kez batı yakasında yapılan havai fişek gösterileri, yerel saatle 21.20'de başladı ve yarım saat sürdü.

Kutlamalar dolayısıyla Manhattan ve New Jersey'de bazı yollar trafiğe kapatılarak güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı.

HAVAİ FİŞEK GÖSTERİLERİ İÇİN 125 DOLARA BİLET SATILDI

Havai fişek gösterilerini Manhattan'ın en yüksek binası Empire State'ten izlemek isteyenler ise 381 metre yüksekliğindeki bu özel gösteri izleme noktası için 125 dolar ödediler.

Kentteki yüksek katlı diğer binaların da 50 ile 125 dolar arasında değişen fiyatlarla özel ''gösteri izleme noktaları'' oluşturduğu öğrenildi.

4 Temmuz kutlamalarını yatları ve tekneleriyle Hudson Nehri'nden görmek isteyen New York ve New Jerseyliler de deniz polisinin izin verdiği noktaya kadar deniz araçlarıyla gelerek renk cümbüşüne tanık oldular.

ABD'de düzenlenen en büyük havai fişek gösterisinde dakikada 1500, toplamda da 45 bin havai fişeğin patladığı açıklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*