New York'ta çarpıtma haber skandalı

  • Giriş : 30.10.2007 / 17:25:00

New-York'ta Rusça yayınlanan haftalık gazete "V Novom Svete"de Ermeni yazar Eduard Patristyan Hocalı katliamının fotoğraflarını sözde "Ermeni soykırımı" fotoğrafları olarak gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Azerbaycan'ın APA Haber Ajansı'nın haberine göre, ABD'nin 'Florida eyaletinde yaşayan ve Ermeni terörü ile ilgili kitapların yazarı Feliks Tzertzvadze, söz konusu gazetede yayınlanan fotoğrafların Hocalı katliamı fotoğrafları olduğunu fark ederek ilgili yetkilileri uyarır. Gazetenin son baskısında sözde "Ermeni soykırımı" ile ilgili çıkan "Ermeni soykırımı delilleri" başlıklı makalede, 1915 yılı olayları ile ilgili verilen fotoğraflar arasında Hocalı soykırımı sırasında öldürülen 2 ve 5 yaşlarındaki çocukların cesetlerinin bulunduğu fotoğraf yer aldı. "Hocalı Tzertzvadze'nin bu fotoğrafı fark ettikten sonra Azerbaycan devlet kurumlarına ve Azeri Diaspora teşkilatlarına bilgi verdiği öğrenildi. Ajansın haberine göre, daha önce aynı gazetede Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışan Patristyan'ın aynı makaleyi iki yıl önce de yayınladı.

Buna benzer bir olayın Almanya'da yaşandığı ortaya çıktı. Ermenilerin açtığı sergide Hocalı katliamımın kurbanlarının fotoğrafları sözde "Ermeni soykırımı"nın fotoğrafları olarak gösterilmeye çalışıldı.

Hocalı Katliamı, 25 Şubat 1992'de Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki yaşandı. Hocalı kentinde çok sayıda Azeri sivil, Ermeniler tarafından işkencelere maruz kalarak öldürüldü. Azeri kaynakları ve Memorial Human Rights Center, Human Rights Watch ve diğer bazı uluslararası insan hakları kuruluşları katliamın, Rus 366. Motorize Alayı'ın desteğindeki Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı. Human Rights Watch, Hocalı katliamını Karabağ'ın işgalinden bu yana cereyan eden en kapsamlı sivil kırımı olarak nitelendirdi. Azerbaycan resmî kaynakları Hocalı katliamında Ermeniler tarafında katledilen 613 sivilden, 106'sını kadın ve 83'ünün çocuk olduğunu bildiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious