New York'ta Hocalı Katliamı anma töreni düzenlendi

New York'ta Hocalı Katliamı anma töreni düzenlendi.12463
  • Giriş : 24.02.2008 / 08:54:00

ABD'nin New York kentinde Hocalı Katliamı'nı anma töreni ve paneli düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından 26 Şubat 1992'de Hocalı kentinde öldürülen Azeri Türkleri'nin anıldığı gece, Türkevi'nde yapıldı.

Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) himayesinde, Amerikan Azerbaycan Derneği, Azerbaycan Amerikan Konseyi ve Üniversitelerarası Türk Öğrenci Birliği tarafından düzenlenen anma programına, Türk-Amerikan ve Azeri-Amerikan toplumu vatandaşları katıldı.

New York Başkonsolos Yardımcısı Başar Şen açılış konuşmasında, Yukarı Karabağ'da bulunan Hocalı kasabasının Ermeniler tarafından nasıl yok edildiğinden söz ederek, Hocalı'nın Azeri Türkleri'ne nasıl vahşet uygulandığını gösteren acı bir simge haline dönüştüğünü anlattı.

Ermenilerin, Hocalı katliamının sorumlusu olarak kabul edilmeleri ve Azerbaycan'a ait topraklardan çekilmeleri için uluslararası topluma yapılan başvuruların devam ettiğini anlatan Şen, yeni kuşakların Hocalı katliamını unutmaması gerektiğini belirtti.

TADF Başkanı Kaya Boztepe de yaptığı konuşmada, gelecek yıl yapılacak Hocalı katliamını anma törenine çok daha fazla kişinin katılmasını istediğini belirterek, ''Artık Türk-Amerikan halkı olarak Ermeni iddiaları konusunda sessiz kalmayı bırakıp harekete geçme zamanı. Oturduğunuz yerden kimseyi ikna edemezsiniz'' diye konuştu.

Boztepe, öncelikle ABD'de yaşayan Türklerin sayısı ve kişisel bilgileriyle ilgili bir internet sitesi hazırlayacaklarını belirterek, ''Oy vermek, 'güç' demektir. Türk-Amerikan toplumu, Ermeni iddialarıyla ilgili bilinmeyen gerçekleri anlatmalı, Kongre üyeleriyle her an temas içinde olmalı'' dedi.

1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının gerçek olmadığını tarihi veriler ışığında anlatan Boztepe, Osmanlı arşivlerini New York'a getirip, buradan Ermenilere yanıt veren etkinlikler düzenlemek istediklerini de anlattı.

-26 ŞUBATTA PROTESTO GÖSTERİSİ-

Amerikan Azerbaycan Derneği Başkanı ve TADF Başkan Yardımcısı Tomris Azeri de yaptığı açıklamada, 26 Şubatta, Ermenistan'ın BM Daimi Temsilciliği binası önünde Hocalı katliamının yıl dönümü nedeniyle protesto gösterisi yapacaklarını duyurdu.

Azeri, Hocalı katliamına ait New York'a getirilen fotoğrafların Washington'da Georgetown Üniversitesinde 3 gün süreyle sergileneceğini de bildirdi.

Programın panel bölümünde ise Azerbaycan Amerikan Konseyi Başkan Yardımcısı Yusuf Babanlı, Ermenilerin Hocalı katliamıyla ilgili bir sunuş yaptı.

Katliamda 106'sı kadın, 63'ü çocuk ve 70'i yaşlılardan oluşan 613 Azeri'nin nasıl öldürüldüğünü ve Yukarı Karabağ bölgesinin tarihini anlatan Babanlı, bugün Ermenilerin, Azerbaycan topraklarının yüzde 16'sını işgal altında tutmaya devam ettiğini belirtti.

-LOBİCİLİKTE EN ÖNEMLİ YARDIM YİNE TÜRK TOPLUMUNDAN-

Dr. Adil Baguirov da yaptığı konuşmada, ABD'de yaşayan ve sayıları 700 bine varan Türk-Amerikan ve Azeri-Amerikan toplum üyelerinin, Kongre üyeleri ve yerel temsilcilerinin önce kim olduklarını öğrenip sonra onlarla iletişime geçmelerinin önemine dikkati çekti.

Baguirov, ''Kongre Üyelerini Nasıl Etkileyebilirsiniz?'' isimli sunuşunda, yakında faaliyete geçirecekleri US Azeri Network (ABD Azeri Ağı) adlı internet sitesinde, Azeri-Türk-Amerikan toplumuna önemli gördükleri konularda ABD Kongre üyelerine göndermek üzere önceden hazırlanmış mektup örnekleri sunma gibi konularda hizmet vereceklerini anlattı.

-''50 BİN ERMENİYLE BAŞ EDEMEZ MİYİZ?''-

Baguirov, Türkiye'nin lobicilik faaliyetlerine en büyük yardımı, ABD'de yaşayan Türklerin yapacağını da vurgulayarak ''Artık pasif olmayı bırakıp fark yaratma zamanı. Kongre üyeleriyle lütfen gidip konuşun'' dedi.

Baguirov, ABD'de sayıları 2 milyondan az olan Ermenilerin bir genelleme yapıldığında ancak 50 bininin Türkiye'ye karşı faal halde olumsuz propaganda ve lobicilik yaptığını belirterek, ''Peki biz 50 bin kişiyle baş edemez miyiz?'' diye sordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious