New York'ta kaybolan köpek efsane oldu

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

New York'taki John F. Kennedy havaalanında 9 ay önce vahşi doğanın çağrısına uyarak kaybolan inatçı tazı Vivi, artık bir şehir efsanesine dönüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

J.F.K Havaalanında geçtiğimiz yıl 15 Şubat'ta Kaliforniya'ya gitmeyi beklerken kafesinden kaçarak kayıplara karışan şov tazısı Vivi'nin, bugüne kadar mezarlıkta diğer köpeklerle koşarken, Queens'taki mağazaların önlerinde gezerken bazen de J.F.K'nin kilometrelerce uzağında görüldüğü bildirildi. Vivi, kaybolmadan bir gün önce Westminster Kennel Klubü'nden başarı ödülü kazanmıştı.

New York Times tarafından Vivi hakkında hazırlanan bir haritaya göre Vivi'nin 7 Ağustos öncesine kadar 45 farklı yerde görüldüğü bildirildi. Ancak bu tarihten sonra Vivi'nin görüldüğüne dair ihbarların azalması, onun ölmüş olma ihtimalini daha da yükseltti.

New York'ta kayıp vakaları ile ilgilenen bir büronun yöneticisi olan Steve Zeitlin, Vivi bulunsun veya bulunmasın, şu an kendisinin çoktan Gotham'da şehir efsanesine dönüşen hayvanlar listesine girdiğini belirtiyor. Zeitlin "Şehir efsaneleri, günlük hayattan veya sıradan olayların neticesinde ortaya çıkan, kendisine bazı hayali öğeler yapıştırılan ve her zaman için doğru olduğu kabul edilen hikayelerdir. Sanırım bu tazı da bunu başardı" diye konuşuyor. Zeitlin, "Bu köpek hiçbir zaman doğrulanmasa da bir şekilde bir yerlerde dolaşıyor" diyor.

New Yok kenti Hayvanları Koruma ve Kontrol Derneği Başkanı Richard Gentles, Vivi hakkında gelen beş-altı ihbarı değerlendirdiklerini; ancak haberlerin tamamının asılsız çıktığını söyledi. Gentles, Vivi gibi bir köpeğin başkası tarafından bulunmaması halinde bugüne kadar hayatta kalmasının çok zor olacağını belirtiyor. Gentles, Vivi'nin birisi tarafından bulunduğu; ancak bulan kişinin Vivi'nin nasıl bir köpek olduğunu bilmeden onu tuttuğu yönündeki haberlerin doğru olmasını umuyor.

Vivi'nin kaybolmasından 2 ay sonra Molly isminde bir kedi Greenwich köyünde bir marketin duvarı arasına sıkışmış ve orada fare avcısı (mouser) lakabını almıştı. Kediyi kurtarma çalışmaları 2 hafta sürmüş ve kedi ancak duvar yıkılarak çıkarılabilmişti.

New York kentinin şehir efsanesine dönüşen olayları arasında Manhattan'da bir apartmanda büyüyen bir kaplan, Central Park'taki Harlem Meer göletinden kurtarılan yavru timsah ve yine yakalanmadan önce polisi ve havyan uzmanları ile neşeli bir kovalamaca yaşayan tilki bulunuyor.

60 santimetrelik yavru timsah, önce Harlem Meer göletinde güneşlenirken görülmüş, park görevlileri yavru timsahı yakalamaya çalışsa da, o göle kaçarak kurtulmuştu. Yakalanana ve hayvanat bahçesine konulana kadar ise timsahın, "doğal ortamı" olarak nitelendirdiği kanalizasyon şebekesinde yaşamaya devam etmesini savunanlar çıkmıştı.

Profesyonel bir köpek eğitmeni olan Bonnie Folz da Vivi'nin, başka biri tarafından bulunmuş olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtiyor.

Vivi'nin sahibi Jil Walton and Paul Lepiane, tazıyı bulup getirene ödül vaat etmişlerdi; ancak bu ödülün çok düşük olduğu öne sürülmüştü. Bu hafta ise Vivi'nin sahiplerinin avukatı Joyce Randazzo, ödülü artıracaklarını bildirdi. Ancak ödülün ne kadar olacağı tam oalrak açıklanmadı. Vivi ilk kaybolduğundan onu canlı getirene 5 bin dolar ödül vaat edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious