New York'ta marketler birbiri ardına kapanıyor

New York'ta marketler birbiri ardına kapanıyor.24915
  • Giriş : 07.03.2008 / 00:26:00
  • Güncelleme : 07.03.2008 / 00:30:21

ABD'de yapılan bir araştırma, New York kentindeki market sayısının, son 6 yılda üçte bir oranında azaldığını ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kentin üç büyük market zincirinin, 2000 yılından bu yana dükkan sayısında kısıtlamaya gittiğini belirten uzmanlar, buna neden olarak, New York'un, modern orta sınıf Amerikalıların temel gereksinimlerini gidermede zorlanacakları kadar pahalı bir kent haline gelmesini gösteriyorlar.

Araştırmada, kentteki aşırı zenginliğin, emlak fiyatlarını astronomik hale getirdiği ve kira bedellerini ödemekte zorlanan marketlerin kapanmaktan başka çareleri kalmadığı ifade ediliyor.

Manhattan'da ortalama haftalık gelirin 2821 dolara ulaştığını belirten uzmanlar, bu rakamın, ülkenin diğer bölgelerindeki haftalık gelirin üç katı olduğuna dikkat çekiyorlar. Dünyanın finans merkezi Wall Street'te çalışan New Yorklular ise haftalık ortalama 17 bin dolar kazanıyorlar.

New York kenti, bu rakamlarla, ülkenin ''gelir dağılımı en adaletsiz kenti'' sıralamasında birinci sırada yer alıyor.

Öte yandan, New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg'in, halkın taze sebze-meyve alabilmesini sağlamak amacıyla kentteki mevcut 4 bin seyyar sebze-meyve tezgahına 1000 adet daha eklenmesi önerisi belediye meclisince onaylandı.

Tezgahlar, birkaç haftaya kadar sokaklarda yerini alacak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious