New York'ta sinagoglara 'gamalı haç' çizen kişi yakalandı

  • Giriş : 23.01.2008 / 10:39:00

New York'un Brooklyn bölgesinde bir eve önceki gün baskın yapan New York Polis teşkilatı dedektifleri, evde çok sayıda boru bombası ve mühimmat ele geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Olayı soruşturan polis, son 3 ayda Yahudiler arasında korkuya sebep olan vandalizmin sanığına ulaştı. Silahların sahibi olarak yakalanan Ivaylo Ivanov'un, son 3 ayda, sinagoglara ve Yahudilere ait binalara "gamalı haç" çizen kişi olduğunu itiraf ettiği belirtildi.

Ivanov'un Columbia Universitesi profesörlerinden Michael Clatts ile paylaştığı evde, 7 boru bombası ve bomba yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildi. Pazar günü Brooklyn Heights semtindeki Remsen Sokağındaki evinde kendini parmağından yanlışlıkla vuran Ivanov, sokağa çıkarak yardım aradı. Kendisine ilk yardım yapılırken, polisler Ivanov'un evini kontrol etti. Ancak evde bomba yapımında kullanılan malzemeler fark edilince hemen arama izni çıkartılarak evde detaylı arama yapıldı.

Bulgaristan kökenli Ivanov'un ilk sorgusuna FBI ve NYPD dedektifleri birlikte katıldı. Öte yandan, Yahudi mekanlarına antisemitik semboller çizen Ivanov'un avukatı, müvekkilinin Yahudi olduğunu açıkladı. Brooklyn kriminal mahkemesinde hakim huzuruna çıkarılan Ivanov'un avukatı Adrian Lesher, suçlamalarla ilgili yorum yapmazken, "Müvekkilimin de Yahudi olduğunu söyleyebilirim" dedi.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious