New York'ta trafik sorununa ilginç çözüm

  • Giriş : 01.05.2007 / 00:00:00

İstanbul gibi büyük ölçüde trafik sorunun yaşandığı Amerika'nın New York kenti, ilginç bir uygulamayla bu tıkanıklığı aşmaya çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kentin en işlek bölgesi olan Manhattan'da trafiğe girişin paralı olması gündemde. Kulislerde New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg'in, Manhattan'ın 86. Sokaktan aşağı kısmına geçecek araçlardan yoğunluk bedeli (congestion charges) alınması önerisi tartışılıyor. Benzer uygulama, Londra, Singapur, Stockholm, Oslo ve Roma gibi dünya şehirlerinde de var.

Bloomberg'in 8 dolar olmasını istediği yoğunluk ücreti, her gün Manhattan'ın söz konusu bölgesine giren 1 milyon aracı etkileyecek. Yük taşıma araçlarının 21 dolar ödeyeceği yoğunluk ücreti uygulaması, 86. Sokak'tan aşağı bölgelerde yaşayan Manhattanlıları da kapsayacak. Bölgede yaşayanlar ise araçları için 4 dolar ödeyecekler.

Teklife karşı olanlar, insanların yaşadıkları şehirde vergisini ödedikleri yollar için ayrıca para alınmasının adil olmadığını vurguluyorlar. Amerikan Otomobil Birliği de, yoğunluk ücretinin, şehrin Manhattan dışında yaşayıp da toplu taşıma sistemlerine kolay ulaşamayan insanları cezalandırmak olduğunu savunuyor.

Başkan Bloomberg, 2009 yılında başlamasını istediği uygulamadan elde edilecek yıllık 400 milyon doların, şehrin ulaşım altyapısının yenilenmesine ve modernize edilmesine harcanacağına dikkat çekiyor. Uygulama taraftarları, düzenlemenin Manhattan'ın trafik yoğunluğunu azaltmanın yanı sıra, enerji sarfiyatı ve hava temizliğine de katkı yapacağını savunuyorlar.

The Partnership for New York City (New York için Ortaklık) adlı düşünce kuruluşu, trafik yoğunluğunun sebep olduğu zaman ve enerji kaybının şehre maliyetinin yıllık 13 milyar dolar olduğunu belirterek, yoğunluk bedeli uygulamasının zaruri olduğunu vurguluyor. Yoğunluk bedeli uygulaması, Londra, Singapur, Stockholm, Oslo ve Roma gibi dünya şehirlerinde de uygulanıyor.

San Diego ve Minneapolis şehrini çevreleyen bazı otoyollarda, "lexus lanes" adıyla benzeri bir uygulama yapılıyor. Buna göre, söz konusu otoyolların, belli saatlerde sadece toplu taşıma araçlarıyla içinde 3'ten fazla yolcunun bulunduğu araçların kullanabildiği HOV olarak bilinen şeritlerini, belli bir miktar bedeli öderlerse, içinde tek kişi bulunan araçlar da kullanabiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious