New York'ta Türk Kültür Gecesi

New York'ta Türk Kültür Gecesi.11940
  • Giriş : 22.05.2009 / 09:15:00

ABD'nin New York kentinin Brooklyn semtinde "Türk Kültür Gecesi" düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Büyük coşkuyla kutlanan gecede Brooklyn belediye binasına Türk bayrağı çekildi ve bina gece karanlığında kırmızı-beyaz ışıkla aydınlatıldı.

Geceye 28. Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü'ne katılmak için New York'a gelen Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ile AK Parti Antalya milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Delegasyonu Başkanı, Türkiye-ABD Dostluk Grubu Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AK Parti Antalya milletvekili Abdurrahman Arıcı'nın da aralarında bulunduğu milletvekilleri katıldı.

Türkiye'nin New York Başkonsolosluğu ile Brooklyn belediyesi tarafından bu yıl beşincisi yapılan kutlama, Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz'in ev sahipliğinde düzenlendi.

Markowitz yaptığı konuşmada, Brooklyn'nin Türkler'in New York'ta en yoğun yaşadıkları semt olduğunu vurgulayarak, New York'taki Türk toplumuyla gurur duyduklarını söyledi.

Türkiye'nin AB'ye alınması gerektiğini de belirten Markowitz sözlerinin sonunda, Türkçe, "Ne Mutlu Türk'üm Diyene" dedi.

New York Başkonsolosu Mehmet Samsar da, Brooklyn'in, ABD'de yaşayan Türklerin "başkenti" olduğunu belirterek, burada yaşayan Türk toplumu üyelerinin kendilerini evlerinde hissettiğini söyledi.

Gecede Brooklyn Belediye Binası bahçesinde Amity Okulu Türk folk dansları grubu ve Özbek halk oyunları grupları gösteriler sundular. Büyük beğeni toplayan halk dansları gösterilerini Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve eşi Sema Yazıcı ile geceye katılan milletvekilleri de izledi. Yazıcı, Amity Okulunun Türk kız öğrencileriyle gösterilerinin sonrasında sohbet de etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*