New York'ta Yahya Kemal'i anma töreni

New York'ta Yahya Kemal'i anma töreni.8497
  • Giriş : 03.05.2008 / 08:56:00
  • Güncelleme : 03.05.2008 / 08:58:55

ABD'nin New York kentinde, şair Yahya Kemal Beyatlı'yı anma gecesi düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

New York'ta faaliyet gösteren ''Işık Binyılı'' adlı sivil toplum kuruluşu tarafından Türkevi'nde düzenlenen gecede, ölümünün 50. yılı nedeniyle şair Yahya Kemal Beyatlı anıldı, şiirlerinden örnekler sunuldu. ''Yahya Kemal Beyatlı: Yaşam, Aşk, Ölüm ve Sonsuzluk'' adlı programa, Türk şiirseverler olduğu kadar, Amerikalılar da ilgi gösterdi.

Türkiye'nin New York Başkonsolos Yardımcısı Başar Şen, gecede yaptığı konuşmada, Beyatlı'nın, büyük bir şair olmasının yanı sıra, bir diplomat olarak da görev yaptığını hatırlattı. Kültür ve Tanıtma Ataşesi Hasan Zöngür ise, Kültür ve Turizm Bakanlığının, ölümünün 50. yılı nedeniyle, 2008 yılını ''Yahya Kemal Beyatlı'' yılı ilan ettiğini anımsattı ve şairi New York'ta da anıyor olmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Işık Binyılı'nın kurucusu Bircan Ünver ve Emily Alp tarafından sunulan programda, New York ve çevresinde yaşayan Türk toplumu üyelerinden bir grup, şairin şiirlerinden örnekler sundular. Bazı şiirlerin İngilizce çevirileriyle birlikte seslendirildiği programda, Talat Sait Halman'ın kaleme aldığı ''Kökleri Geçmişte Olan Gelecek: Virtüöz Şair'' başlıklı makaleden de bölümler okundu.

Aralarında, şairin bestelenmiş şiirlerinin de yer aldığı müzik dinletileriyle süslenen program, resepsiyonla son buldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious