New York'ta 'zenci' kelimesi yasaklandı

New York'ta 'zenci' kelimesi yasaklandı.5731
  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

ABD'nin en büyük kenti New York'ta zenci anlamına gelen 'nigger' ve 'nigga' ya da benzeri kelimelerin kullanılmasının yasaklanması için önemli bir adım daha atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Belediye Meclisinin insan hakları komisyonu başta "nigger" ve "nigga" olmak üzere her türlü ırkçı aşağılama kelimesinin kamusal alanda kullanılmasını yasaklayan düzenlemeyi kabul etti.

Komisyonun oybirliğiyle kabul ettiği yasaklama dün Belediye Meclisinde görüşülerek onaylandı. Yasağın yaptırım gücü bulunmuyor.

Karar tasarısının mimarı Leroy Comrie, alınacak kararın özelliklere gençlere terimlerin yaralayıcı yönleri de olduğunu öğretmesini umduğunu söyledi. Comrie ayrıca, Ulusal Ses Kaydı Sanatları ve Bilimleri Akademisine de (National Academy of Recording Arts and Sciences) çağrıda bulunarak, şarkı sözlerinde bu tür kelimeler içeren eserlere Grammy ödülü verilmemesini istedi.

Bugün NBA yıldızlarının ve Hip Hop müziği sanatçılarının başka herkesten daha fazla olarak gençlere rol modeli olduğunu ifade eden "Abolish the N Word (N'li kelimeleri ilga)" hareketinin sözcüsü Kovon Flowers da, "Bu karar, olması gerektiği gibi ebeveyn ve öğretmenlerin çocukların rol modeli olmasının başlangıcı olur umarım." diye konuştu.

KIZILDERİLİLER DE YASAK İSTİYOR

Öte yandan Kızılderililer de "Squaw" kelimesinin yasaklanmasını istiyor. Idaho Ülkenin özellikle Kuzey Batı eyaletlerinde yaşayan Kızılderili kabileleri, Kızılderili kadınları aşağılayan 'squaw' kelimesinin bütün yer isimlerinden çıkarılmasını ve günlük hayatta da kullanılmasının yasaklanmasını istediler.

55 Kızılderili kabilesi, "squaw"ın asla Kızılderili yaşam alanlarında kadın kelimesi yerine kullanılmadığına dikkat çekerek oldukça argo bir anlamı olan kelimenin Kızılderili kadınları aşağıladığını ifade ettiler. Bölgedeki 8 yüz coğrafi isimde "squaw" kelimesinin de geçtiğini belirten kabileler, kendilerine beyazlar tarafından mağduriyete ve aşağılamaya uğradıkları tarihi kesiti hatırlatan bu kelimenin resmi isimlerden çıkarılması için Birleşik Devletler Coğrafya İsimlendirme Kurulu'na başvurdular.

Kabile liderleri, "squaw" yerine Coeur d'Alene kabilesinin dilinde "kadın" anlamına gelen "chimeash" kelimesinin kullanılmasını önerdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious