3. Lig'den Avrupa'ya flaş transfer!
3. Lig'den Avrupa'ya flaş transfer!


Menajerlik sistemine yönelik bu eleştirilere en büyük tepki, elbette ki bu işi layıkıyla yapan Futbol menajerlerinden geldi. Bu camiada idealist ve planlı çalışmalarıyla, farklı menajer profili ile öne çıkan isimlerde yok değil.

KTS Sports Management şirketinden Tolgahan Tuğlu, özelikle uluslararası transferlerle bir süredir gündem yaratıyor. Burada dikkat çeken detay ise büyük transferlerin yanı sıra, alt liglerde bulduğu genç oyunculara uzun vadeli kariyer planları hazırlaması ve bunları hayata geçirmesi olarak dikkat çekiyor.  Tuğlu, bu transfer döneminde de Türkiye' de 3. ligde oynayan genç yetenek Çağkan Çakır' ı, ekibi ile mental ve fiziksel açıdan hazır hale getirdikten sonra Moldova Liginin şampiyonluk adaylarından Zimbru Kişinev' e transfer etti.

Zimbru Kişinev;  her sene Avrupa Kupalarında boy gösteren bir takım olarak ön plana çıksa da, Türkiye'de futbolsevereler Zimbru takımını geçen sezon Avrupa Liginde Osmanlıspor ile eşleşmesiyle tanıdı. Süper Ligde boy gösteren  Türk futbolcusunun Avrupa'ya transferi bile çok zor olurken, Türkiye 3. Lig' inde forma giyerken, Avrupa’ya transfer olan Çağkan için bu transfer, kariyerinde önemli bir dönüm noktası oldu. Oyuncuyu Avrupa'ya taşıyan Tuğlu ise, birkaç sezon sonra,  Çağkan'ın Avrupa'nın önde gelen liglerinde top koşturacağını dile getirdi.

KTS Sports; bu ilginç futbolcu hikayesiyle de kalmadı, Şirketin Dubai temsilcisi Özkan Düzcan'da, aynı planlama doğrultusunda yetenek olarak keşif edilen, Brezilyalı amatör futbolcu Flavio' yu geçen hafta Dubai' nin ünlü Al Hamriyah kulübüne transfer etti.  Dubai' de top koşturan dünyaca ünlü yıldızlar düşünüldüğünde  bu transferin önemi daha da artıyor.  Dolayısıyla, rant paylaşımlarıyla, vurgun transferlerle gündeme gelen menajerlerin yanında, uzun vadeli planlarlar yaparak oyuncu bulan ve geliştiren, hedefe ulaşan menajerlerin de Türkiye'de var olduğunu bu iki örnek ile de ortaya çıkmış oldu.
http://www.haberaktuel.com/ sitesinden 20.07.2018 tarihinde yazdırılmıştır.