Tayland'daki futbolcu çocuklar taburcu edildi
Tayland'daki futbolcu çocuklar taburcu edildi


Tayland'da 9 gün önce kayıplara karışan 12 futbolcu çocuk ve antrenörleri bulundu. Konuya ilişkin açıklama yapan Chiang Rai Valisi, umutları tükenmeye başlayan ailelere müjdeli haberi vermişti.

Tayland'da 17 gün boyunca mağarada mahsur kaldıktan sonra kurturılan 12 çocuk ve antrenörleri hastaneden bugün taburcu oldu.

Taylandlı 12 çocuk ve 25 yaşındaki antrenörleri, enfeksiyon riskine karşı geçen haftadan beri hastanede gözlem altında tutuluyorlardı.

Sağlık durumlari iyi olan 12 çocuk bugün basının karşısına çıkacak. Basın toplantısı için futbol sahasına benzeyen özel bir salon hazırlandı.

Çocuklar gazetecilere burada demeç verecekler. Psikolojilerinin sorulan sorulardan olumsuz etkilenmemesi için önlemler alındı.

Doktorlar, psikiyatristler ve sosyal hizmetler görevlileri de basın toplantısında hazır bulunacak.

Çocuklara önceden psikologların onayından geçen sorular sorulacak. Yaşları 11 ile 16 arasında değişen 12 futbolcu çocuk ve 25 yaşındaki antrenörleri 23 Haziran'da mağaraya yaptıkları gezide girişin suyla kapanmasının ardından içeride mahsur kalmıştı.

Kayıp grup, mağarada 9 gün süren arama çalışmalarının ardından bulunmuştu. Dalgıçlar eşliğinde çocukları kurtarma operasyonu 8 Temmuz'da başlatılmıştı. 10 Temmuz'da kurtarma operasyonu başarılı bir şekilde tamamlanmıştı

NTV
http://www.haberaktuel.com/ sitesinden 19.07.2018 tarihinde yazdırılmıştır.