Newsweek: 'cephe açılabilir'

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Newsweek dergisi, PKK'nın artan saldırıları karşısında Bush'un Türkiye'den "sabır" istediğini, ancak bu sabrın taşabileceği uyarısını yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk askerlerinin olası bir harekatının ayrıntılı planlarını hazırladığını yazan dergi, PKK saldırılarının siyasi kariyerini tehdit edecek noktasına gelmesi halinde Erdoğan'ın kendisini tutmayabileceği uyarısını yaptı.

PKK'ın artan saldırıları karşısında ABD Başkanı George W. Bush'un Türkiye'den "sabır" istediğini ancak bu sabrın taşabileceği uyarısı yapıldı. Newsweek dergisi, "bölge savaşlarında yeni bir cephenin açılabileceği" yorumunu yaptı.

Newsweek dergisinin son sayısında Owen Matthews ve Sami Kohen imzalarını taşıyan "Sonraki Cephe" başlıklı haberinde, artan PKK saldırılarının Erdoğan hükümeti için yarattığı sıkıntı ile bunun Türkiye-ABD ilişkileri üzerindeki olası etkileri değerlendirildi.

Irak topraklarından kaynaklanan PKK saldırılarına daha sert bir biçimde karşı koyması için Ankara üzerinde baskıların giderek arttığını belirten Newsweek, İsrail'ın Lübnan'ı hedef alan operasyonları "kendini savunma" olarak nitelendiren ABD Başbakanı George W. Bush'un, son bir hafta içinde PKK'nın eylemlerinde 15 askeri kaybeden Türkiye'den "sabır" istediğine dikkat çekti.

Şimdilik Türk Silahlı Kuvvetleri'nin "50 yıllık müttefikin hatırasına kendisini tuttuğunu", ancak bu sabrının erken bir tarihte taşabileceği uyarısını yapan dergi, Türkiye'de İsrail örnek alınarak PKK'ya karşı harekete geçilmesi yolundaki iç siyasi baskıların giderek arttığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious