Neyir Tekstil iflasın eşiğinde

Neyir Tekstil iflasın eşiğinde.14407
  • Giriş : 06.06.2009 / 17:59:00

Efsane Neyir markasını tekrar piyasaya çıkaran Neyir Tekstil zorda. İflas erteleme kararı aldırıp bankalara 5 milyon TL’lik borcunu yeniden yapılandıran şirket, mağaza sayısını 8’e indirdi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Triko kazak deyince ilk akla gelen markalardan biridir Neyir. Özellikle de markanın V yaka trikoları bir dönem efsaneydi. Ama bu ünlü Neyir, yaklaşık 20 yıl önce kurucusu Jak Neyir İzisel'in ölümüyle tarihin sayfalarına gömülmüştü.

Marka tam da unutulmaya yüz tutmuşken 2004 yılında Öreneller'in sahibi Rıfkı Aksoy'un oğlu Refik Aksoy, Abdullah Erdeliş ve Faruk Ülker, Neyir'e tekrar hayat verdi. Bu kez trikonun yanına diğer erkek giyim ürünleri de eklenmişti. Ortaklar, üretimin büyük kısmını kardeş kuruluş Öreneller'e, bir kısmını da piyasaya yaptırıyordu. Yani Neyir tamamen perakendeci olarak yoluna devam ediyordu. Marka İstanbul, Ankara ve İzmir'de 19 mağazaya ulaşmıştı...

Neyir kamuoyunun karşısına ikinci kez çıkarken, güçlü bir tanıtım kampanyası da düzenlenmişti. Öyle ki dünyaca ünlü mankenlerden Marcus Schenkenberg ve Jarreet W. de reklam çekimlerine katılmıştı...

İlk 3 yılın oldukça iyi bir performans gösteren Neyir, 2008'den itibaren Çin'in de etkisiyle zorlanmaya başladı. Üretim maliyetleri arttığı için markanın fiyatları piyasanın üstünde kaldı. Ekonomideki çalkantıyla birlikte satışlar iyice düşünce şirket borçlarını çeviremez oldu...
Aslında perakendeci olarak yapılanan Neyir Tekstil, çok az da olsa üretim yapıyordu. Mali yapı bozulunca bu üretim de tamamen sonlandırıldı.

Neyir'in İstanbul Küçükköy'deki üretim binası boşaltıldı ve binanın dış yüzüne “kiralık” tabelaları asıldı. Bunun üzerine alacaklılar kapıya dayandı. Şirketin ortakları da soluğu mahkeme kapısında aldı. Sonuçta Neyir Tekstil Sanayi, İstanbul 2. Asliye Ticaret Mahkemesi'nden; Neyir Dış Ticaret de İstanbul 6. Asliye Ticaret Mahkemesi'nden iflasın ertelenmesi kararı aldırdı.

Neyir Tekstil, iflasın ertelenmesi kararından sonra bankalarla masaya oturarak 5 milyon TL'yi aşan borçlarını yeniden yapılandırdı. Şirketin ortaklarından Refik Aksoy, son durumu şöyle açıklıyor: “Küçülme süreci yaşıyoruz. İflasın ertelenmesi kararını yılbaşından önce almıştık. 19 olan mağaza sayımızı 8'e indirdik. Zararda olanları kapattık. Çalışan sayımız da 45 kişi azaldı. Biz zaten üretici değildik. Alıp satıyorduk. Yeniden yapılanıp yolumuza devam edeceğiz. Bu konuda daha fazla konuşmak istemiyorum...”

“KİMSEYİ İDOL SEÇMEM” DEMİŞTİ...

Neyir mağazalarında triko, gömlek, ayakkabı, çanta, kemer gibi pek çok hazır giyim ürünü ve aksesuar satılıyor. Markanın sahipleri, takım elbise yerine pantolon ve ceketi ayrı ayrı satarak müşterilerin kendine özgü bir tarz oluşturmasını hedefliyordu.

30 yaşındayken markanın sorumluluğunu üstüne alan Refik Aksoy, 2005 yılında hayli iddialı açıklamalar yapmış ve “Babam dahil kimseyi kendime idol seçmedim. Küçük yaşlardan beri bir gün kendi markamı yaratma hayalim vardı. Şimdi markamı yönetirken içgüdülerime göre hareket ediyorum” demişti.

PARA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*