Nezaret, iyi görüntü vermedi

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Emniyette misafir edilen yabancı uyruklu kadınlar nezaretteki kötü şartları cep telefonlarıyla belgeledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ancak gözaltı olayı 2 farklı konuyu gün yüzüne çıkardı. Yakalanan 4 turistin yaşı 18'den küçüktü ve 20'sinin pasaportuna sivil insanlar tarafından el konulmuştu. Pasaportlara el koyan kişiler hakkında insan kaçakçılığı suçundan işlem yapılacak. Bu arada emniyet tarafından uçak biletleri temin edilen kadınlardan 19'u ülkelerine gönderildi. Nezarethanede halen 66 kişi misafir olarak tutuluyor.
İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler cuma günü Konak'ta bulunan bar, pavyon, birahane gibi yerlerde denetim yaptığı sırada, turist vizesiyle Türkiye'ye gelen Belarus, Rus ve Ukrayna uyruklu 89 kadını çalışırken yakalayarak gözaltına aldı. Kadınlar, İzmir Emniyet Müdürlüğü ile aynı binada bulunan Yabancılar Şube Müdürlüğü'nün zemin katında bulunan nezarethaneye getirilerek 3 gün boyunca misafir edildi. Ancak kadınların çok olması, fiziki şartların yetersizliği nedeniyle hiç de hoş olmayan görüntüler yaşandı.

Balık istifi şeklinde yatmak zorunda kalan kadınlar, karşılaştıkları durumu cep telefonlarının kameralarıyla görüntüleyerek avukatlarından yardım istedi. Kadınların avukatları Yalçın Yılmaz ve Ozan Yıldız, yabancı uyruklu bayanların çektikleri resimleri basına dağıtarak vekaletini alamadığı yabancı uyruklu bayanlara insanca muamele yapılmadığını ifade etti. İzmir Barosu İnsan Hakları Merkezi'nden yardım isteyerek savcılığa emniyete karşı suç duyurusunda bulundu. Müvekkilleriyle görüştürülmediğini ileri süren avukat Yıldız, kendilerine engel olunduğunu iddia etti. Müvekkili olan kadınların en fazla 10 - 20 kişinin kalabileceği nezarethanede sağlık açısından son derece kötü sartlarda tutulduğunu ve yemek, tuvalet başta olmak üzere hiçbir ihtiyaçlarının doğru düzgün karşılanmadığını kaydeden Yalçın Yıldız, görüşme taleplerinin reddedildiğini, hiçbir belgenin kendilerine gösterilmediğini, Türkçe bilmeyen müvekkillerine Türkçe belgelerin zorla imzalattırılmaya çalışıldığını iddia etti.

İzmir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise avukatların iddialarını yalanladı. Olayın adli boyunutunun olmadığı ve ortada gözaltıda bulunmadığını belirten emniyet yetkilileri, Pasaport Kanunu'na muhalefet eden 85 kişiyi misafir ettiklerini, uçak biletleri temin edilen 19 kişiyi sınırdışı etttiklerini, 66 kadını da en kısa zamanda sınır dışı edeceklerini açıkladı.

Emniyet yetkililerinin verdiği bilgiye göre, normal şartlar altında izinsiz çalışan kadınların gidiş biletleri çalıştıkları yerler tarafından karşılanıyor. Ancak kadınların yakalandığı yerin sahipleri bunu kabul etmedi. Bunun üzerine devlet imkanlarıyla bilet temin etme yoluna gidildi. Misafirhane 120 kişilik. Afganistan, Çin, Irak gibi yerlerden Türkiye'ye kaçak giriş yapan ve yakalanan kişilerle birlikte sayı 200'e ulaştı. Kadınlarla erkekleri aynı yerde ağırlamak söz konusu olmadığından İzmir Emniyet Müdürlüğü'nün zemin katındaki nezarethane kullanıldı. Kadınların burada tuvalet, duş hatta makyaj yapacak imkanları vardı. Ancak fiziki alan dardı. Kadınlar bilinçli bir şekilde tuvaletleri pis hale getirerek görüntü çekmiş. Gözaltı olayı sözkonusu olmadığı için cep telefonlarına el konulmamıştı. Kadınlar, cuma günüden bu yana 17 kez avukatlarıyla görüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious