Nezarethane de paralı

  • Giriş : 23.09.2006 / 00:00:00

İngiltere’de Nottinghamshire Emniyet Müdürlüğü, nezarethanede geçirecekleri her gece için zanlılardan 200 sterlin alınmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Nottinghamshire Emniyet Müdürü John Clarke, İçişleri Bakanı John Reid’e gönderdiği dilekçede, her yıl milyonlarca sterlinin zanlıların nezarethanelerde tutulmaları için harcandığını belirtti. Bunun, vergi mükelleflerinin yükünü artırdığını ve sorumsuz yaşayan, suç işlemeyi adet haline getiren kişilerin topluma ödettikleri faturayı da kabarttığını kaydeden Clarke, şöyle dedi:

“Bu parayı, bu kişilerden geri almak devlet olarak bizim görevimiz. Suçluların faturalarını namuslu vatandaşlara ödetmekten en kısa zamanda vaz geçmeliyiz.”

Her hafta sonu nezarethanenin sarhoşlarla tıka-basa dolduğunu, daha sonra polis memurlarının temizlik yapmak zorunda kaldığını da hatırlatan John Clarke, şunları kaydetti:

“Devletin emniyet müdürlüğüne otel muamelesi yapılmamalı. Yapılıyorsa da yaratılan masraf ödetilmeli. Nezarethanede bir kişinin geçirdiği tek gecenin masrafı 135 sterlin.”

İngiltere’de yapılan araştırmalar, çoğu daha sonra mahkemeye sevk edilmeksizin serbest bırakılan zanlıların devlet bütçesine getirdikleri yükün bir yılda 8 milyon sterlin civarında olduğunu ortaya koyuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious