Nezleyi kus gribi sanmayin

Nezleyi kus gribi sanmayin.10551
  • Giriş : 17.10.2005 / 00:00:00

ADIYAMAN - Adiyaman Devlet Hastanesi Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmani Dr. Ömer Evirgen, "Her gördügümüz kanatliyi suçlu ilan ediyoruz." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tabipler odasinda düzenlenen basin açiklamasinda kus gribi vakasina Adiyaman'da rastlanmadigi fakat beyaz et tüketimin azaldigi vurgulandi.

Insanlarin nezleyi kus gribi sanmamalari gerektigini ifade eden Ömer Evirgen, "Özellikle son günlerde saglik açisindan ciddi kaygilara neden olan olagandisi günler yasiyoruz. Neredeyse her gördügümüz kanatli cinsten hayvani suçlu ilan edip katletme duygusu yasiyoruz. Daha önce birçok ülkede görüldügünü duydugumuz ve televizyonlardan izledigimiz kus gribi Türkiye'de görüldü. Özellikle de saglik alaninda bir çok konuda oldugu gibi koruyucu saglik önlemlerinin önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Ayrica kis ayinin da yaklasmasi ile artan grip vakalarini insanlar kus gribi sanmaya basladi. Bunun için halki ve kamuyonunu bilinçlendirmek gerekir. Kus gribi farkli bir olay nezle yani grip farkli bir olaydir." dedi.

Kus gribi hastaliginda dünyada bugüne kadar 116 kisinin hayatini kaybettigini belirten Evirgen söyle konustu: "Ilk olarak yaklasik 100 yil önce tanimlanan kus influenza-A virus (H5N1) infeksiyonu ya da yaygin adiyla kus gribi, özelikle 2003 yilindan baslamak üzere ciddi pandemiler yapmasi nedeniyle önemli bir konu haline gelmistir. Bu pandemilerde insanlarda nadiren hastalik gözlenmistir. Olgularin önemli bir bölümü Vietnam, Tayland, Kamboçya ve Endonezya'da görülmüstür. Yakin zamanda Kazakistan, Mogalistan ve Rusya'da ortaya çikan salginlar insanlar için önemli bir tehdit olarak görülmektedir. Ama bu vakaya Adiyaman'da rastlanmamistir. Adiyaman'lilarin içleri rahat olabilir. Rahatlikla beyaz et tüketebilirler." diye konustu.

Kus gribinin kanatli hayvanlarda günlerce kalabildigini de belirten Evirgen, " Virüsle bulasmis etlerin dondurulmasi ile virüs ölmemektedir. Normal pisirme islemi (70 derecenin üzerindeki isilarda pisirme) ile virüs ölmektedir. Ayni sekilde iyi pismis yumurtada virüs bulunmamaktadir."seklinde konustu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious